ŚWIĘTY JÓZEF BYŁ OWCZARZEM

Wtorek 21 sierpnia 2012

Święty Józef był owczarzem albo pasterzem. W synagodze modlą się terroryści albo jezuici. Państwo izraelskie zamieszkuje naród zwany islamem. Sześć razy osiem równa się czterdzieści dwa. Kobiety mają menstruację kiedy są w ciąży. Walutą Rosji są rupie, bo na literkę „r” się zaczyna ten pieniądz. Stan wojenny wprowadził Władysław Bartoszewski. Aorta to termin muzyczny, kojarzy się też z mitami. Autorem „Dziadów” jest Żeromski albo Sienkiewicz. C02 to symbol wody. Wystarczy? Wszystkie te wypowiedzi spisałem z pozornie śmiesznego programu w Internecie, pochodziły od młodych ludzi, Polaków, w wieku okołomaturalnym. Niestety nie rozśmieszyła mnie ta wiedza moich młodych rodaków.
Poziom wiedzy polskich uczniów i studentów obniża się drastycznie, co oczywiście może w pewnych kontekstach śmieszyć. Mnie nie śmieszy, bo przecież ci niedouczeni młodzi ludzie będą kiedyś inżynierami, informatykami, nauczycielami, biznesmenami, będą tworzyć kulturę narodową oraz zasiadać w ławach parlamentu czy na fotelach ministerialnych. Ostatnio mogłem dłużej rozmawiać z młodym absolwentem studiów humanistycznych, który początek stanu wojennego sytuował na rok 1980 i nie dowierzał mi, że działo się to rok później.
W czasach rozbiorów władze carskie (rosyjskie) dążyły za wszelką cenę do zduszenia polskiego szkolnictwa, łącznie z eliminacją naszego języka. Podczas okupacji niemieckiej jedną z głównych trosk polskiego państwa podziemnego było tajne nauczanie, ponieważ najeźdźca prowadził agresywną germanizację. Ani rosyjskiemu caratowi ani Niemcom nie udało się zniszczyć polskiej oświaty (a co za tym idzie i polskości). A demokracji prawie ta sztuka się udała.
Niedouczonymi ludźmi łatwo jest rządzić i manipulować. I taka właśnie przyszłość maluje się przed nami. Przy czym najmniejsza wina leży po stronie nauczycieli, dla których szkoła jest prawie miejscem kaźni, z powodu bezsensownych reform na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat. Za dwa tygodnie pierwszy dzień szkoły. No kim naprawdę był św. Józef?

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

2 responses to ŚWIĘTY JÓZEF BYŁ OWCZARZEM


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.