ŚWIĘTY JÓZEF BYŁ OWCZARZEM

Wtorek 21 sierpnia 2012

Święty Józef był owczarzem albo pasterzem. W synagodze modlą się terroryści albo jezuici. Państwo izraelskie zamieszkuje naród zwany islamem. Sześć razy osiem równa się czterdzieści dwa. Kobiety mają menstruację kiedy są w ciąży. Walutą Rosji są rupie, bo na literkę „r” się zaczyna ten pieniądz. Stan wojenny wprowadził Władysław Bartoszewski. Aorta to termin muzyczny, kojarzy się też z mitami. Autorem „Dziadów” jest Żeromski albo Sienkiewicz. C02 to symbol wody. Wystarczy? Wszystkie te wypowiedzi spisałem z pozornie śmiesznego programu w Internecie, pochodziły od młodych ludzi, Polaków, w wieku okołomaturalnym. Niestety nie rozśmieszyła mnie ta wiedza moich młodych rodaków.
Poziom wiedzy polskich uczniów i studentów obniża się drastycznie, co oczywiście może w pewnych kontekstach śmieszyć. Mnie nie śmieszy, bo przecież ci niedouczeni młodzi ludzie będą kiedyś inżynierami, informatykami, nauczycielami, biznesmenami, będą tworzyć kulturę narodową oraz zasiadać w ławach parlamentu czy na fotelach ministerialnych. Ostatnio mogłem dłużej rozmawiać z młodym absolwentem studiów humanistycznych, który początek stanu wojennego sytuował na rok 1980 i nie dowierzał mi, że działo się to rok później.
W czasach rozbiorów władze carskie (rosyjskie) dążyły za wszelką cenę do zduszenia polskiego szkolnictwa, łącznie z eliminacją naszego języka. Podczas okupacji niemieckiej jedną z głównych trosk polskiego państwa podziemnego było tajne nauczanie, ponieważ najeźdźca prowadził agresywną germanizację. Ani rosyjskiemu caratowi ani Niemcom nie udało się zniszczyć polskiej oświaty (a co za tym idzie i polskości). A demokracji prawie ta sztuka się udała.
Niedouczonymi ludźmi łatwo jest rządzić i manipulować. I taka właśnie przyszłość maluje się przed nami. Przy czym najmniejsza wina leży po stronie nauczycieli, dla których szkoła jest prawie miejscem kaźni, z powodu bezsensownych reform na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat. Za dwa tygodnie pierwszy dzień szkoły. No kim naprawdę był św. Józef?

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

2 responses to ŚWIĘTY JÓZEF BYŁ OWCZARZEM


  1. Magda

    Wiara naszych przodkow byla mocniejsza. Inteligencja byla prawdziwa a nie tylko potwierdzona tytulem. Nie bylo internetu a ludzie byli oczytani. Nikt nie smial sie z patriotycznej postawy ludzi ani tych gleboko kochajacych Boga. Milosc okazywana byla na codzien a nie na blogu. Czego teraz nie ma co bylo wtedy? Jak powrocic do pionu? Jak?

  2. Alex

    Cieślą. Może się mylę…ale tu ludzka rzecz przecież

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.