CHODLIK 2010 REVISITED

Czwartek 24 maja 2012

Dwa lata temu 24 maja wypadało w poniedziałek. Od dwóch dni na lubelskim Powiślu szalała powódź, największa chyba od stu lat na tej ziemi. Prowadziłem wówczas codzienne zapiski, dotyczące sytuacji w gminie Wilków i pomocy jaką udało się wówczas zrealizować. Co zapisałem pod datą 24, 25 i 26 maja 2010 możecie przeczytać na końcu dzisiejszego odcinka.
Kilka dni temu odwiedzałem okolice Wilkowa. Przepiękne sady już przekwitły, odrodził się chmiel, w ogrodach do owocowania ruszają porzeczki i truskawki. Wsie stanowią jeszcze wielkie place budowy, niektóre domy dopiero co powstają. I minie zapewne jeszcze parę lat, aby wszystko się jako tako ustabilizowało.
Zahaczyłem o Chodlik, gdzie przed dwoma laty przewinęło się ponad 700 wolontariuszy z Polski i świata, śpieszących z rękami i sercami z pomocą powodzianom. Dawna szkoła stoi tam gdzie przedtem. W Wilkowie słowo „wolontariusz” wciąż budzi ciepłe skojarzenia. Pamiętają nas.
A mnie przez myśl przeszła cała plejada ludzi, którzy nie pozostali wówczas obojętni. Kordian, zakonnik jest już od paru dni księdzem, poświęceniach. Andrzej, zapalony off-roadowiec nadal hula po bezdrożach. Tomek, szef Chodlika, nie odkochał się z Powiśla. Jacek w Krakowie robi świetne animacje na komputerze. Nie wiem co z Krzyśkiem i Edkiem, dla których powódź na Powiślu była nowym życiem. Beata z Poznania trzyma kontakt z Powiślem. Kasia i Ewa, kucharki, dalej od czasu do czasu stają za patelnią.
Nie napiszę 700 zdań o każdym z was, którzy pojawiliście się dwa lata temu w Chodliku. Ale kiedy oglądam zielone łąki pod Wilkowem, sady w Wólce Polanowskiej i ogrody pod Szczekarkowem, dobre wały w Zastowie Polanowskim i Karczmiskim, to myślę, że zrobiliśmy naprawdę ważne i dobre rzeczy.
I jak raz na rok podziękuję wszystkim Budowniczym Cywilizacji Miłości za Wilków i Chodlik AD 2010, to nie zgrzeszę. Dziękuję.

ZAPISKI Z 24-26 maja 2010

POWÓDŹ NA POWIŚLU
NAJTRUDNIEJSZE PRZED NAMI

Sytuacja na terenach dotkniętych powodzią, największą od chyba 100 lat na Powiślu jest nadal poważna.
Zalanych jest kilkanaście wiosek w gminach Wilków i Łaziska. Na razie trwa ewakuacja ludzi z zagrożonych miejsc. Ewakuowani mają bezpieczne miejsca do tymczasowego pobytu oraz podstawowe rzeczy – dach nad głową, jedzenie i prowizoryczną pomoc medyczną. Największe problemy zaczną się po opadnięciu wody.

JAK POMÓC POWODZIANOM?

Dziewięć lat temu powódź na Lubelszczyźnie wyrządziła ogromne spustoszenia. Skutki tamtego dramatu wiele rodzin odczuwa do dziś, zwłaszcza w rejonie Kępy Gosteckiej i Soleckiej.
Obecna powódź jest w swych rozmiarach kilkukrotnie większa i bardziej dotkliwa. Podczas poprzedniej powodzi nasze środowisko podejmowało wiele inicjatyw solidarnościowych z powodzianami. Tak jest i teraz.
Liczba osób poszkodowanych na terenie gmin Wilków, Łaziska, Józefów i Annopol (na terenie tych gmin leży kilkanaście parafii z naszej diecezji) wynosi zapewne ok. 10.000, w tym w samym Wilkowie ok. 4.000. Pod koniec tygodnia należy spodziewać się ustępowania wody i powrotów ludzi do swoich domów.

CO ZROBILIŚMY DO TEJ PORY?

1.W sobotę 22 maja dwa transporty zawiozły zakupione przez nas oraz zebrane naprędce od różnych darczyńców produkty żywnościowe, wodę pitną, ubrania, środki czystości oraz lekarstwa. W sumie przekazaliśmy ponad 500 kg tej pomocy.
2.W niedzielę 23 maja przekazaliśmy kolejną transzę żywności, ubrań i lekarstw.
3. W poniedziałek 24 maja trzech wolontariuszy pracowało w Rogowie przy wyładunku transportów pomocy i sortowaniu darów dla poszkodowanych. Zawieźli również kolejną część pomocy żywnościowej.
4. Cały dzień trwała zbiórka żywności i wody pitnej dla powodzian.

CO DALEJ?

1. We wtorek 25 maja o 9.00 6 osób (być może więcej) jedzie jako wolontariusze do pomocy (wszelakiej) w Centrum Pomocy Powodzianom (umowna nazwa) w Rogowie oraz w Dobrem (gmina Wilków).
2. Trwa zbiórka na rzecz powodzian. Zbieramy: trwałą żywność, wodę pitną, skarpety, buty gumowe – wszystko nowe. Systematycznie przekazywać będziemy te dary dla poszkodowanych przez powódź. Przyjmujemy także ofiary pieniężne, przeznaczone na zakup konkretnych lekarstw dla osób chorych, które opuściły swoje domy podczas powodzi i przebywają w tymczasowych miejscach pobytu (szkoły, domy gościnnych gospodarzy na terenach nie zalanych).
3. W najbliższe dni – środa 26 maja, czwartek 27 maja – organizujemy kolejne wyjazdy wolontariuszy do doraźnej pomocy
4. W końcu tygodnia, prawdopodobnie od piątku 28 maja, wyruszymy z fizyczną pomocą dla rodzin, które będą wracać do zalanych domostw, o ile do tej pory poziom wody opadnie. Chętnych prosimy o zgłaszanie się telefonicznie. Planujemy, że wyjazdy będą o 9.00, powrót ok. 19.00. Więcej informacji w miarę rozwoju sytuacji.

ŚRODA 26 maja 2010
RELACJA Z POMOCY POWODZIANOM
PLANY. POTRZEBY. PROBLEMY.

Kontynuujemy naszą akcję solidarnościową na rzecz powodzian, głównie z okolic Wilkowa, gdzie powódź wyrządziła największe straty.

CO ZROBILIŚMY DOTYCHCZAS?

1. We wtorek 25 maja sześcioro wolontariuszy pracowało w trzech miejscach dystrybucji pomocy w rejonie niedawnej powodzi: szkoły w Rogowie i Dobrem oraz w remizie strażackiej w Wólce Polanowskiej. Rozładunek przywożonych darów, sortowanie, rozdzielanie powodzianom.
2. Przekazaliśmy ok. 100 kilogramów żywności i innych rzeczy użytecznych powodzianom. Pomoc zostawiliśmy w szkole w Rogowie, gdzie obecnie mieści się sztab koordynujący
3. Trwała zbiórka żywności, wody i środków czystości.
4. Przygotowania do działań na rzecz dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią.
5. Kontynuacja rozmów z różnymi firmami w celu uzyskania konkretnych rzeczy potrzebnych powodzianom.

CO DZIŚ?

1. O 9.00 wyjechało siedmioro wolontariuszy do pomocy w punktach pomocy powodzianom (Rogów, Dobre, Wólka Polanowska).
2. Kolejna porcja żywności i innych rzeczy pojechała do powodzian (ok. 30 kg). W tym naczynia i sztućce jednorazowe dla punktu w Dobrem.
3. Nabór wolontariuszy do wyjazdów w miejsca pomocy powodzianom – czwartek 27 maja i piątek 28 maja, wyjazd 9.00, powrót 19.00.

CO ZROBILIŚMY DO TEJ PORY?

1. W sobotę 22 maja dwa transporty zawiozły zakupione przez nas oraz zebrane naprędce od różnych darczyńców produkty żywnościowe, wodę pitną, ubrania, środki czystości oraz lekarstwa. W sumie przekazaliśmy ponad 500 kg tej pomocy.
2. W niedzielę 23 maja przekazaliśmy kolejną transzę żywności, ubrań i lekarstw.
3. W poniedziałek 24 maja trzech wolontariuszy pracowało w Rogowie przy wyładunku transportów pomocy i sortowaniu darów dla poszkodowanych. Zawieźli również kolejną część pomocy żywnościowej.
4. W poniedziałek 24 maja i wtorek 25 maja trwała zbiórka żywności i wody pitnej dla powodzian.

Trwa zbiórka na rzecz powodzian. Zbieramy: trwałą żywność, wodę pitną, skarpety, buty gumowe – wszystko nowe. Systematycznie przekazywać będziemy te dary dla poszkodowanych przez powódź. Przyjmujemy także ofiary pieniężne, przeznaczone na zakup konkretnych lekarstw dla osób chorych, które opuściły swoje domy podczas powodzi i przebywają w tymczasowych miejscach pobytu (szkoły, domy gościnnych gospodarzy na terenach nie zalanych).

Itinerarium , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.