Dni Pamięci o abpie Józefie Życińskim

Dni Pamięci o abpie Józefie Życińskim

W DUCHU I PRAWDZIE

Poniżej depesza z KAI oraz program, proszę czuć się zaproszonym, zwłaszcza 19 marca. Ewentualnie proszę o poinformowanie innych.

Ks. Mietek Puzewicz

 

 

Dni Pamięci o abp. Józefie Życińskim

mj / ms, Lublin, 2012-03-09

Myśli abp. Józefa Życińskiego poświęcone będą Dni Pamięci pod hasłem „W Duchu i prawdzie”, które w dniach 17-19 marca odbędą się w Lublinie.

O relacjach zmarłego przed ponad rokiem metropolity lubelskiego ze światem mediów, ludzi młodych, a także jego nauczanie na temat Europy i Kościoła będą mówić m.in. abp Henryk Muszyński i Aleksandra Klich. Organizatorami wydarzenia są Kuria Metropolitalna, Metropolitalne Seminarium Duchowne, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, Katolicka Agencja Informacyjna i archidiecezjalne Radio eR.

„W Duchu i prawdzie” – słowa z Ewangelii św. Jana to dewiza biskupia hierarchy. Wyznaczają one jego program jako duszpasterza i człowieka nauki. Współorganizator Dni Pamięci o abp. Życińskim, ks. Mieczysław Puzewicz, jego wieloletni współpracownik, zaznacza, że metropolita ze swoim przesłaniem zawartym w książkach, listach pasterskich czy bardziej ulotnych wypowiedziach docierał do wielu osób, które przykładały dużą wagę do jego przemyśleń.

– Wraz z odejściem człowieka zapomnieniu ulega też twórczość, więc zamysłem Dni Pamięci jest sięganie do poszczególnych wątków z dorobku metropolity – wyjaśnia ks. Puzewicz.

Pierwszy z trzech dni, 17 marca, zatytułowany został „Służycie prawdzie – abp Życiński i świat mediów”. – Spojrzymy na relacje między abp. Życińskim a mediami, na to, w jaki sposób był przez media odbierany – zapowiada organizator. – Na pewno był hierarchą, który nie lekceważył dziennikarzy, rozumiał znaczenie reprezentowania Kościoła czy szerzej chrześcijaństwa w dyskursie publicznym, jaki odbywa się przez media – dodaje. Tego dnia w internecie, na stronie www.wduchuiprawdzie.pl oraz na falach Radia eR 87,9 FM można będzie znaleźć opinie i wspomnienia ludzi ze świata mediów związane z arcybiskupem.

Istotnym wątkiem posługi abp. Życińskiego były spotkania z młodymi, dlatego drugi dzień, 18 marca, pod hasłem „Budujcie świat duchowego piękna”, poświęcony będzie tej części jego działalności. W auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie dla młodych, zaplanowano także koncert zespołu Gospel Rain, spotkanie zakończy Msza św. w kościele seminaryjnym.
Poprzedni metropolita lubelski chętnie spotykał się z młodymi, czy to przy okazji Światowych Dni Młodzieży, edycji międzynarodowych i lokalnych, czy z ruchami i wspólnotami, takimi jak Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Do młodych skierowany był list „Świadkowie ewangelicznej nadziei. Rola młodych w budowie kultury życia”, który abp Życiński napisał w 2000 roku.

Tematem dnia trzeciego będą Kościół i Europa, rzeczywistości, do których często nawiązywał. – Eklezjologia abp. Życińskiego wymaga zgłębienia i poznania – uważa ks. Puzewicz. – Przypomnę sformułowania, że Kościół nie powinien być wspólnotą ludzi wystraszonych, ale pełnych entuzjazmu, jak ten pierwszy Kościół, który wyszedł z Wieczernika – mówi. – Także spojrzenie na Europę jako rodzinę, której nie powinniśmy się bać. Przez znajomość języków i obecność w różnych gremiach był Europejczykiem, ale chciał, by ta Europa realizowała wartości chrześcijańskie. Nie bał się Europy, wiedział, że wyrosła z chrześcijaństwa i bez niego się pogubi – tłumaczy dyrektor Radia eR.

W ramach trzeciego dnia zatytułowanego „Eucharystia jednoczy Kościół w atmosferze Wieczernika – abp Życiński o Europie i Kościele” w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego prymas-senior abp. Henryk Muszyński przedstawi wizję Europy i Kościoła w nauczaniu abp. Józefa Życińskiego. Wykład rozpocznie się o godz. 17.00. Po nim o roli i znaczeniu Kościoła w rozumieniu bohatera Dni Pamięci rozmawiać będą reportażystka „Gazety Wyborczej” i autorka książki „Świat musi mieć sens. Przerwana rozmowa arcybiskupa Józefa Życińskiego i Aleksandry Klich”, Marcin Przeciszewski – prezes KAI oraz Jan Pleszczyński – wieloletni dziennikarz i wykładowca UMCS.

Książka Aleksandry Klich będzie prezentowana podczas spotkania, oprócz tego zaprezentowana zostanie dedykowana abp. Życińskiemu książka „Ocalały z zagłady w służbie Mesjasza” ks. Grzegorza Pawłowskiego. Ks. Pawłowski to kapłan archidiecezji lubelskiej, który jako żydowskie dziecko przeżył holokaust. Od lat pracuje w Ziemi Świętej, na zaproszenie abp. Życińskiego gościł w Lublinie m.in. w ubiegłym roku na obchodach Dnia Judaizmu. Jego publikacja to wspomnienia niezwykłych osób, jakie odegrały znaczącą rolę w jego życiu.

Dni Pamięci zakończy Msza św. w archikatedrze lubelskiej, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi prymas-senior abp Henryk Muszyński. W wydarzeniach 18 i 19 marca będzie uczestniczył abp Stanisław Budzik.

Abp Józef Życiński był metropolitą lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL w latach 1997-2011. Zmarł nagle 10 lutego ubiegłego roku w Rzymie.

 

 

 

 

Dni Pamięci o abpie Józefie Życińskim

W DUCHU I PRAWDZIE

17 marca (sobota)

Służycie prawdzie

– Abp Życiński i świat mediów

Na antenie Radia eR 87,9 FM od 8.00 do 22.00
oraz na stronie internetowej wduchuiprawdzie.pl

 

18 marca (niedziela)

Budujcie świat duchowego piękna

– Abp Życiński i młodzież

Godz. 17.00, spotkanie w auli Metropolitalne Seminarium Duchownego (ul. Wyszyńskiego 6), koncert Gospel Rain
Godz. 19.00, kościół  Metropolitarnego Seminarium Duchownego, pod przewodnictwem Bp. Artura Mizińskiego
19 marca (poniedziałek), Uroczystość św. Józefa

Eucharystia jednoczy Kościół w atmosferze Wieczernika

– Abp Życiński o Europie i Kościele

Godz. 17.00, aula Metropolitalne Seminarium Duchownego
Wizja Europy i Kościoła w nauczaniu Abp. Józefa Życińskiego – Prymas Senior Abp Henryk Muszyński
Dyskusja panelowa z udziałem Marcina Przeciszewskiego (KAI) oraz promocja książki ks. Grzegorza Pawłowskiego (Izrael): „Ocalały z zagłady w służbie Mesjasza” dedykowanej Abp. Życińskiemu.
Prezentacja książki: „Świat musi mieć sens. Przerwana rozmowa arcybiskupa Józefa Życińskiego i Aleksandry Klich”
Godz. 19.00, Archikatedra Lubelska, Msza św., przewodniczy i słowo głosi Prymas Senior Abp Henryk Muszyński

 

Inne , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.