TĄPNIĘCIA CORAZ WIĘKSZE

Poniedziałek 13 lutego 2012

Nie raz już w tym miejscu pisałem o trzeszczącej w szwach konstrukcji cywilizacji, w której jesteśmy zanurzeni. Pęknięć i groźnych rys w budowli pod tytułem Nasz Świat przybywa. I choć wolałbym, aby przebudowa dokonała się w formie debaty, porozumienia i nowego paktu, uwzględniającego możliwie wszystkie strony, widzę, że nie obędzie się bez poważniejszych tąpnięć.
Śledzę, co dzieje się na ulicach miast w Grecji, odnotowuję rosnące niezadowolenie w Portugalii. Sprawa jest dość prosta, bogatsza część Europy (Francja, Niemcy) staje przed dylematem – podzielić się z biedniejszymi czy doprowadzić do fiaska Wspólnej Europy.
Nie wierzę już, że groźne pomruki USA i kompanów wobec Iranu mają jakikolwiek inny podtekst niż chęć kontrolowania zasobów tamtejszej ropy. A nie wierzę, bo jestem za stary i wiele rzeczy pamiętam. Pamiętam, że w czasie inwazji na Irak, USA posłużyły się serią kłamstw przy uzasadnieniu interwencji. Irak i Iran to ropa, więc warto – z punktu widzenia mocarnych – mieć nad nimi kontrolę. Syria, gdzie brutalny reżim morduje swoich obywateli, nie ma za wiele ropy, więc mocarni nie kwapią się do działań. Mocarni spacyfikowali Libię – bo ma ropę, ale już nie za bardzo przejmowali i przejmują się sytuacją w Tunezji i Egipcie, gdzie ropy mało. Mocarni – niestety i Polska w tej ekipie – handlują z Chinami na potęgę, bo to się opłaca. W nawias wzięto więźniów politycznych, brak demokracji i krwawe zdławienie niepodległościowych dążeń Tybetu.
Czy się wymądrzam? Nie. Mam lepszy pomysł? Tak. Trzeba powrócić do ważnych wartości. Krótka lista – pokój, sprawiedliwość, solidarność, wolność, przebaczenie, życie, współczucie. Na takich wartościach można zbudować nowe zręby cywilizacji. To zresztą tylko przełożenie Ewangelii na konkretny kształt świata.
Nic takiego jednak się nie stanie. I nie jestem pesymistą ale realistą. Nie będzie próby budowy Naszego Świata według wartości. Pęknięcia naszej cywilizacji przejdą w tąpnięcia i katastrofy.
Nie będzie próby budowy Naszego Świata według wartości. Nikt z mocarnych w te wartości nie wierzy, choć często papla się o nich. Mało kto z nas wierzy w te wartości. Wierzymy w pieniądze. W tej religii jesteśmy głęboko wierzący i szczerze praktykujący. Taka jest nasza wiara.

Itinerarium , , , , , , , , ,

Comments are closed.