SKOCZ DO SIEBIE!

Słowo na poniedziałek 27 grudnia 2010

Szczęście i radość nijak się nie dają zadekretować. Po kilku rozmowach ze znajomymi wiem, że już chętniej wracają dziś do pracy (średnio lubianej) niż mieliby katować się kolejnym dniem świątecznym.

Kto by chciał poratować sobie humor i nastrój, niech poszuka dziś kościoła, gdzie nie oszczędzają na święconym winie z okazji św. Jana Apostoła. Ostrzegałem, jak mogłem, żeby niczego szczególnego w Święta nie oczekiwać. Żadne obchody nie gwarantują radosnego czasu, a już na pewno nie nasze zrutynizowane. Na szczęście Boże Narodzenie spokojnie w swoim prawdziwym wymiarze zdarzyć się może i 27 grudnia.

Wewnątrz nas, przypomnę, jest cały wspaniały świat, którego czasami bezskutecznie szukamy przy żłóbkach i pod choinkami. Jak ktoś się nauczy schodzić do siebie, do swojego prawdziwego domu, do krainy swojego serca, ma tam i szczęście, i radość, i całe Boże Narodzenie. Boże Narodzenie ma jeszcze to do siebie, że jest tajemnicą ukrytą, bardzo głęboko ukrytą w nas. A ponieważ w nas, więc mamy blisko. Nawet parę minut wystarczy, aby wskoczyć do siebie, co oznacza zarazem i do Pana Boga i w najszczęśliwsze miejsce na świecie. Znajdźcie naprawdę parę minut dla siebie, zafundujecie sobie takie święta jak nigdy dotąd.

I na koniec coś z wiosennej beczki. Tak, z wiosennej, i zaręczam, że piszę ten tekst przed degustacją wina. Wczoraj przyglądałem się parze kruków, najpierw nad zaśnieżoną łąką, potem nad lasem. Nie mogły się oderwać od siebie, dało się także słyszeć w ich głosach ożywienie. Krucze gody zwiastują niechybnie zupełnie nowy czas.

Nowego czasu, z racji trzeciego dnia Świąt, dla wszystkich!

LITURGIA SŁOWA

(1 J 1,1-4)

To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione – oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli i usłyszeli, abyście i wy mieli współuczestnictwo z nami. A mieć z nami współuczestnictwo znaczy: mieć je z Ojcem i Jego Synem Jezusem Chrystusem. Piszemy to w tym celu, aby nasza radość była pełna.

(Ps 97,1-2.5-6.11-12)

REFREN: Niech sprawiedliwi weselą się w Panu

Pan króluje, wesel się, ziemio,
radujcie się, liczne wyspy
Obłok i ciemność wokół Niego,
prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu.

Góry jak wosk topnieją przed obliczem Pana,
przed obliczem władcy całej ziemi.
Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa,
a wszystkie ludy widzą Jego chwałę.

Światło wschodzi dla sprawiedliwego
i radość dla ludzi prawego serca.
Radujcie się w Panu, sprawiedliwi,
i sławcie Jego święte imię.

Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie Panie, wysławiamy, Ciebie wychwala przesławny chór Apostołów.

(J 20,2-8)

Pierwszego dnia po szabacie Maria Magdalena pobiegła i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.

Itinerarium , , , , , , , ,

Comments are closed.