WBREW LOGICE I OGRANICZENIOM

Ludzie robią naprawdę rzeczy dziwne, nieracjonalne i z pozoru bezsensowne. Nie biorą pod uwagę logiki, siły wielkich armii, oporu materii i ograniczeń czasu i przestrzeni.

Stary Abraham wyszedł w nieznane, opuścił rodzinne gniazdo, szedł na poniewierkę, na dodatek uwierzył, że w sędziwym wieku zostanie ojcem, a jego potomkowie będą „liczni jak piasek morski”. Na zdrowy rozum powinien siedzieć w swoim Ur i doglądać stad owiec. Mojżesz wpław przez głębokie morze pociągnął za sobą całe swoje plemię, choć mogli się wszyscy potopić. Szli w otchłań morza, bo dalej miała być „kraina mlekiem i miodem płynąca”. Powinni dalej siedzieć w Egipcie i wypalać cegły dla faraona.

W nowszych czasach, Piłsudski zbierał chłopaków i wcielał w swoje legiony, obiecywał, że będzie nowa, piękna, wolna Polska. Nic by z tego nie wyszło, gdyby nie „Cud nad Wisłą”. Na zdrowy rozum powinien pisać rezolucje do wielkich mocarstw. Gandhi siadywał na piasku nad Oceanem Spokojnym i zmusił Anglików, aby dali wolność Indiom. Udało się, choć normalnie trzeba by było jakąś partyzantkę tworzyć i zwalczać zbrojnie najeźdźcę. Jan Paweł II jeździł i wołał o wolność dla ludów skutych jarzmem komunizmu, nic zdawało się nie ruszy molocha zła. A jednak molocha dziś nie ma, setki milionów ludzi żyje po swojemu, bez dyktatu komunistów.

Listę można wydłużać, przykłady mnożyć. Dobrze, że są ludzie, którzy robią naprawdę rzeczy dziwne, nieracjonalne i z pozoru bezsensowne i nie biorą pod uwagę logiki, siły wielkich armii, oporu materii i ograniczeń czasu i przestrzeni. Ludzie pełni ufności, zapatrzeni w niewidzialnego Boga, ufający Wielkim Sprawom – Prawdzie, Wolności i Dobru. Taka ufność rozbraja armie, pozwala suchą nogą przejść przez morze i obalić mury.

W ogóle warto trzymać się rozumu tylko wtedy, gdy prowadzi do Wielkich Spraw, a jak chce je omijać – bo za daleko, za trudno, za drogo, za późno, za wcześnie (itd., piosenka rozumu ma wiele zwrotek) – to warto wbrew niemu, nawet jakby z pozoru wydawało się, że bezsensownie i dziwnie.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.