POSIEDZĘ KWADRANS PRZY TOBIE

Dla spragnionych dobrych wieści, mam informację jak najbardziej wesołą. Dziś – bodaj o 13:28 – zagości już lato.

Trochę zapłakane i chłodne na razie, ale przecież przyjdą dni upalne i słoneczne. Dziś przyjdzie lato astronomiczne (Słonce wejdzie w znak Raka), bo to kalendarzowe nadejdzie jutro, a rzeczywiste trwa chyba już od jakiegoś czasu.

W jednej z prefacji mszalnych ta zmiana odnoszona jest wprost do działania Boga: „Ty stworzyłeś wszystko, co jest na świecie, i sprawiłeś, że zmieniają się pory roku.” Może wraz z nadchodzącymi wakacjami i urlopami, znajdziemy więcej sposobności do kontemplacji, zaczynając choćby od zachwytu nad naturą.

Kontemplacja, znacznie upraszczając, prowadzić ma do doświadczenia Boga. Zwykle mówimy, myślimy, czytamy lub słuchamy o Nim. Ewentualnie staramy się mówić do Niego albo rozmawiać o Nim. W kontemplacji chodzi o to, aby Boga usłyszeć, ale także dostrzegać i odczuwać Go, m.in. poprzez znak, jakim jest piękno stworzenia. Oprócz kontemplacji natury ważna jest cisza, zdolność skupienia i medytacji nad słowem (Bożym i mądrym ludzkim) oraz koncentracja w możliwie każdej chwili życia (żyć „tu i teraz”, nie zaś „gdzieś i kiedyś”).

Wybitny szwajcarski teolog, Hans Urs von Balthasar napisał o ścisłym związku między kontemplacją i resztą życia: “Kto nie zna Bożej twarzy z kontemplacji, ten nie pozna jej także w działaniu, zwłaszcza wtedy, gdy jaśnieje ona w twarzach ludzi poniżonych i cierpiących”. Mamy teraz tak cudowne poranki (prawda, przed czwartą rano!), niezwykłe zachody słońca, różnorakość zieleni przetykanych złotem, czerwienią i żółcią, nie zmęczyły się jeszcze ptaki.

A nawet jak jeszcze nie możemy uciec z miasta, wszędzie znaleźć można kącik cichy, gdzie warto zaszyć się z Księgą Psalmów albo jakąś poezją. W wielu kościołach bez problemu znajdziemy sposobność do adoracji Najświętszego Sakramentu, nawet na zasadzie – „posiedzę przez kwadrans przy Tobie, Panie Jezu”, naprawdę warto.

To tylko lato, niewiele w sumie. Każdy czas na słuchanie i oglądanie Boga, jest dobry. I od pierwszego dnia lata – nie odkładać na jutro, bo przepadnie! – trzeba zacząć.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.