SREBRNY JUBILEUSZ MŁODOŚCI

Dwadzieścia pięć lat temu Jan Paweł II wymyślił Dzień Młodzieży. Niedługo (31 marca) będzie okrągły, srebrny jubileusz listu do młodych, Parati Semper.

Możecie go znaleźć m.in. na naszej „duchowej” stronie, polecam. Od tego listu rozpoczęła się fala młodości w Kościele, dotychczas zupełnie niemożliwa. Rok w rok Papież pisał do ludzi młodych krótkie orędzia, co dwa trzy lata spotykał się z nimi, prócz Afryki na każdym kontynencie. Odkrył, że „młodzi mają wiele do powiedzenia Kościołowi” i vice versa.

Wkrótce otrzymamy kolejne orędzie papieskie do młodych, a za kilka miesięcy można będzie się już logować poprzez Internet na przyszłoroczne spotkanie w Madrycie. Ponieważ koszt udziału będzie spory, ponad dwa tysiące złotych (Polska zaliczona jest do krajów „bogatych” i płacimy pełną stawkę, a nawet dokładamy do uczestnictwa biedniejszej młodzieży), radzę i młodym (16-35 lat) i rodzicom zacząć odkładać.

Dlaczego warto być na Światowym Dniu Młodzieży? I tym w wymiarze lokalnym, który rozgrywa się w każdą Niedzielę Palmową, i tym globalnym podczas spotkań międzynarodowych? Najpierw dlatego, że jest to niezwykłe doświadczenie wspólnoty, o jaką chodziło w Ewangelii, wielości kultur, języków, osobowości, kolorów skóry i wiary. Taki Kościół być powinien, taki Kościół objawia bliskość Boga. Warto tam być – a przynajmniej śledzić, co się dzieje – także dlatego, że jest to dziedzictwo Jana Pawła II, a pewnie wielu z nas pragnie uczestniczyć w czymś, co jest kontynuacją Jego dzieła.

Ponad to wszystko, jest jeszcze jedna lekcja z pomysłu na Światowe Dni Młodzieży. Trzeba się nie bać nowych rzeczy, trzeba być odważnym w spełnianiu słusznych, choć trudnych marzeń i planów. Trzeba Dobrej Nowiny na każdy czas. W każdym z nas jest jakaś młodość, czyli gotowość na nowe i piękne rzeczy, Jan Paweł II wymyślił ŚDM w wieku 65 lat. I Jego dzieło trwa. Stąd przekonanie, że nigdy nie jest za późno na spełnienie tego, co najważniejsze i najpiękniejsze.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.