IMPULS Z BETELEJEM

Ponieważ siedzicie przeważnie w domach i biurach i rzadko wychylacie nosy na powietrze, muszę was poinformować o tym, co się dzieje w ważnych sprawach.

Mam na myśli ważne sprawy realnie, nie jakieś kulisy polityki. Dynamicznie zaczyna przybywać dnia, co odczujemy wyraźniej dopiero za miesiąc. Wielu jednak naszych skrzydlatych i czworonożnych braci oraz sióstr odczuwa to już teraz, a nawet zaczęło odczuwać nadejście zmian dużo wcześniej.

W naszym zimowym, z pozoru znieruchomiałym krajobrazie, wre wytężona praca na wielu odcinkach. Śnieg i powracające fale mrozów, motywują łosie, jelenie i sarny do dużej ruchliwości w poszukiwaniu pokarmu. Co ciekawe, zima jest jedynym okresem, gdy łosie można spotkać w gromadzie, nawet do kilkunastu sztuk. Najgorzej teraz mają klempy (panie łosiowe), chodzące z wyraźną już ciążą, podobnie łanie (panie jeleniowe) i niektóre sarny. Niektóre, bo nie wszystkie zostały zapłodnione w trakcie godów jesiennych. Grudzień jest miesiącem, kiedy sarnie kozy są aktywnie nagabywane przez kozły, co skutkuje tzw. „krótką ciążą”, trwająca prawie o połowę krócej, niż normalna jesienna.

Puszczyki i puchacze, wyraźnie wykorzystują długie noce grudniowe, aby zadbać o prokreację, a ich młode przyjdą na świat już pod koniec stycznia. Nie próżnują również kruki, idące w amory właśnie teraz, a orzechówki (piękny niewielki ptak z krukowatych) rozglądają się za samcami. Trochę wcześniej w pary dobrały się nasze kaczki, a nawet żurawie, choć te uczyniły to w długim locie do Egiptu.

Pamiętacie, co św. Jan pisze w swoim pierwszym liście? „Życie się objawiło, a myśmy je widzieli”! Jezus narodzony w Betlejem, ten, w którym „wszystko zostało stworzone; i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi” (to z kolei św. Paweł do Kolosan) jest także wyznawany przez łanie, orzechówki i puszczyki. Dlatego o tym piszę w oktawie Bożego Narodzenia. Impuls życia, radości, ruchu i entuzjazmu, idący z Betlejem, przenika cały Kosmos.

Nieśmiało podpowiadam, że najwyższy czas na zmiany.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.