UCZCIWY HANDLOWIEC W CENIE

Firma handlująca tekstyliami poszukuje pracownika nie palącego. Jasna sprawa, jakby palił, produkty firmy mogłyby pójść z dymem.

Przeglądając wymagania stawiane przez różne firmy przyszłym pracownikom, dochodzę do wniosku, że coraz częściej poszukuje się normalnych ludzi. A normalny człowiek dzisiaj to chyba rzadkość. W naszej kulturze doświadczanej głęboko schizofrenią duchową i etyczną, człowiek z ludzkim obliczem to największa wartość.

Firma farmaceutyczna poszukuje specjalisty, który posiada wysoką kulturę osobistą a w „profilu idealnego kandydata” znalazłem „entuzjazm”, co przy rosnącej liczbie zapadających na depresję, nie będzie łatwe. Powszechnym entuzjazmem charakteryzują się jeszcze dzieci oraz kilku znanych mi kabareciarzy. Inna firma oczekuje od kandydata „etyki pracy”. Ta, jak myślę, pożądana jest także przy werbunku do gangów i nie znam nikogo, kto chciałby zatrudnić ludzi nie etycznych. Firma wydawnicza z kolei zatrudni osoby „poprawnie posługującymi się językiem polskim w mowie i piśmie”. Widocznie dotychczasowi kandydaci mieli kłopoty z ortografią i interpunkcją. „Europejski lider najwyższej jakości dodatków piekarniczych” przyjmie osobę „silnie zaangażowaną i kreatywną”, rozumiem, że tu szanse większą mają psychologowie niż piekarze. Zagraniczna oferta obejmuje warunki takie jak: ambicja, samodzielność i pasja. A dla objęcia posady dyrektora naturalnie potrzebna jest „umiejętność rozwiązywania konfliktów”. Od kierowców tirów oczekuje się sumienności, co pewnie oznacza skłonność do trzymania się raczej prawej strony (w Polsce).

Wszystkie te oferty przebija jednak zapewne hurtownia ceramiczna, która pisze, że wymaga „uczciwości” wobec przyszłego przedstawiciela handlowego. Kogóż zatrudniali dotychczas?

Człowiek, normalny człowiek z ludzkim obliczem, stara się być kulturalny (jak najbardziej), raczej jest nastawiony optymistycznie do życia, chce być samodzielny i ambitny. A uczciwość jest fundamentem jego podejścia do życia.

Kiedy piszę o absurdach naszej kultury, wspomaganych przez media nastawione na kurioza i błazenadę, chcę ukazać front walki, na którym stanąć muszą wszyscy ludzie nie odżegnujący się od używania rozumu oraz ci, którzy nie zatracili podstawowej wrażliwości na dobro i zło, piękno i brzydotę, miłość i nienawiść. Podstawowe rozróżnienia w czasach inwazji prymitywizmu, stają się filarami ewangelizacji i Bożego spojrzenia na życie.


Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.