URLOPOWO

Cała Europa (zachodnia) na urlopie. Początek sierpnia to kilkusetkilometrowe korki przy wyjazdach z metropolii, pęd ku kurortom, plażom i morzom.

Podobnie, z roku na rok, wakacje stają się obsesją coraz większej liczby Polaków. Obsesją męczącą i dręczącą.

Dwa słowa dominują w opisach tego, co się dzieje. Urlop i podróże. Z koniecznymi, dopowiedzeniami – „wyjechać na urlop” (bez wyjeżdżania to jakby już nie urlop), „podróż za granicę”.

Co ciekawe, ale i istotne, prawie zanikły skojarzenia urlopu z wypoczynkiem, odpoczynkiem, nabieraniem sił i wytchnieniem. Udajemy się, jedziemy na urlop, wcale nie po to, aby odpoczywać. Spirala komercji nakręca nasze wyobrażenia tak, że bez męczącej zwykle podróży (za granicę), sporych wydatków i plików fotek czy filmów (do dręczenia reszty rodziny i znajomych po przyjeździe), nie możemy sobie wyobrazić udanego urlopu. Oczywiście udanego w sensie zaimponowania innym.

Ewangelia zna pojęcie odpoczynku. Jezus sam szukał chwil wytchnienia, zwykle o poranku, wysyłał także uczniów, aby odpoczęli nieco gdzieś obok (tłumów). Znajdziemy także obraz Boga, który w siódmym dniu odpoczywa.

Bardzo bym polecał odpoczynek w trakcie urlopu czy wakacji. A odpoczynek to nic innego, jak nowe życie. Odpocząć, etymologicznie, zawiera w sobie ideę „poczynania od nowa”, od początku. Wszystko, co ważne w naszym życiu, potrzebuje nowego początku, zrywu, świeżej energii, żywego impulsu, rześkości.

Miłość, przypominam, ma tendencję do starzenia się i wpadania w strukturę suchych rozliczeń (jak w tej rozmowie starych małżonków, gdzie on mówi jej, że kocha ją zażarcie „za żarcie”, a ona jego zawzięcie „za wzięcie”). Nadzieja z kolei, nie uprawiana należycie, więdnie i staje się wspomnieniem „starych, dobrych lat”. Wiara wysycha jak każda woda, oddzielona od źródła. Wspaniałomyślność nie żywiona odruchami hojności nosi spłowiałą suknię sknerstwa, nawet nie zauważając, że jest brzydka i koślawa.

Zacznijcie na nowo, właśnie w czasie urlopów, wakacji, wyjazdów. Jeśli chcecie nowej siły w miłości, świeżej nadziei, zdrowej wiary, musicie zaczynać od nowa.

Itinerarium , , , , , , , ,

Comments are closed.