SKROMNA OFERTA PANA BOGA

Wśród wielu współczesnych problemów z Panem Bogiem, jeden wydaje mi się szczególnie ważny. Rozczarowanie Bogiem z powodu Jego nieruchliwości, opieszałości, czy wręcz nieczułości.

Wiele razy słyszę ton rozczarowania Bogiem, przy spełnieniu wszystkich warunków, aby opowiedział się po naszej stronie. Liczba niespełnionych rzeczy, jakie On – powinien zrobić a nie zrobił – wyraźnie wpływa na spadek Jego notowań. Nawet wieści o jakichś pojedynczych cudach nie zrównoważą Jego zaniechań, spóźnień czy braku reakcji.

Różne okoliczności życia zdają się sprzyjać bessie Królestwa Bożego. Część maturzystów przeglądająca wyniki swoich egzaminów stawia pytanie – Jak Bóg mógł do tego dopuścić? Przecież byliśmy, jak trzeba, na jesiennej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę, babcia codziennie odmawiała w tej sprawie różaniec, była jeszcze specjalna „msza w intencji”, a tu efekt dość marny.

Panny w pewnym wieku, a raczej już panie, pytają siebie (a czasem i mnie), dlaczego, przy całej ich nieskazitelnej pobożności i poczciwości, Bóg nie dał im drugiej połówki i muszą to ciężkie życie same na barkach swoich słabych taszczyć. Bóg nie zachowuje się fair. Tak samo, nie fair z Jego strony, że odszedł mąż, krzywią się panie po rozpadzie związku. Niezwykle rzadko zaś, tak rzadko, że nawet nie powinienem o tym pisać, zdarzyło mi się słyszeć podziękowanie Bogu za męża i uwaga, że jest fair, bo mąż nie odszedł. Póki mąż jest, zamiast dziękować Bogu (że mąż jest), można ponarzekać (i Bogu i ludziom), że nie jest taki, jaki powinien być. Panom jakoś łatwiej jest poruszać się w kwestiach małżeńskich bez odniesień do Pana Boga, dlatego im odpuszczam.

Prawie wszystko dziś możemy kupić, zdobyć, posiąść, spełniając określone warunki – finansowe, rzeczowe, kwalifikacyjne. Jedynie sfera Bożej przychylności wymyka się grze „coś za coś”. Fala rozczarowania Bogiem wynika z oczekiwania różnych rzeczy, których chcemy od Niego, ofiarowując Mu w zamian jakieś dary (modlitwa, akty pobożne, wyrzeczenia, etc.).

Prawda pozostaje jednakże niezmienna taka – Bóg chce i może dać nam Siebie. To wszystko, co naprawdę posiada i ma do zaoferowania.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.