NA SZCZĘŚCIE ŚWIAT SIĘ ZMIENIA

Świat się zmienia. Na szczęście. Siedziałem sobie niedawno przez chwilę naprzeciwko dawnego budynku Komitetu Centralnego Partii, naszej niegdysiejszej wspaniałej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).

Wielka reklama dobrych kserokopiarek zdobi obecnie ów przesławny budynek, a jaskrawa tablica zachęca do wstąpienia na pyszny lunch do baru „U sekretarzy”. Ma się rozumieć w domyśle – u Rakowskiego, Jaruzelskiego, Gierka, Gomułki, Bieruta, Kanii i Ochaba (nikogo nie pominąłem), którzy to dłużej czy krócej sterowali partią i narodem.

W lubelskim gmachu dawnej PZPR, w wydaniu Komitetu Wojewódzkiego (przy reprezentacyjnych Alejach Racławickich) dziś rektoruje rządca Uniwersytetu Medycznego, w siedzibie władz miejskich PZPR sądzi się sąd bodajże apelacyjny.

Na jeszcze bardziej reprezentacyjnym Krakowskim Przedmieściu (w Lublinie), dawny sklep z łakociami, później wykwintny salon sukien ślubnych, dziś jest siedzibą telefonii komórkowej. Podobnie Dom Sportu (gdzie stojąc w długiej kolejce można było kiedyś wyrwać upragniony śpiwór albo tenisówki) zamienił się w kolejne biuro obsługi komórkowców.

W centrach wielkich miast dominują dziś banki, telefonie komórkowe, ekskluzywne kawiarnie (zwane coffee-shopami), oferujące czarną lurę, ale za to z marką, ewentualnie renomowane biura kancelarii adwokackich lub lokale gabinetów lekarskich. To jakby nowe symbole poprzednich ideologicznych trendów, z tym, że naiwna wiara doktrynerów dziś uległa magii pieniądza.

Pomiędzy tymi nowymi symbolami stoją, jak kiedyś, monumentalne zwykle budowle kościołów. A dookoła wszystko się zmienia. Nie ma Partii, Przewodniej Siły Narodu, jest Przewodnia Siła Dobrobytu, czyli bank, ze swoimi licznymi ofertami i produktami.

Wkrótce wszystko to zacznie się zmieniać i unowocześniać, a w miejsce banków powstaną pewnie jakieś Studia Cyfrowej Obróbki Wszystkiego. W tej zmieniającej się niemal nieustannie rzece nowego, nie jest łatwo wiedzieć, czego naprawdę szukamy.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

Comments are closed.