KATOLICKIE I POLSKIE ZAMIAST

Przypuszczam, że dzisiejsze Itinerarium, wzbudzić może różne komentarze. Nie znam pana Grzegorza Banasia, wojewody świętokrzyskiego. Niemniej nagłośniony przez agencję informacyjną (katolicką, KAI) fakt zebrania książek dla bezdomnych (inicjatywa sama w sobie zacna), wywołuje mój niepokój. Czytając depeszę, wyczuwamy aurę gestu miłosierdzia, jakieś działanie głęboko właściwe w wymiarze ludzkim i chrześcijańskim. Pan wojewoda dał bezdomnym (zebrane przez kielczan, plus album gospodarza województwa) książki. Bezdomnym – książki. A czego oczekują bezdomni? Hm… Książek? Mam przyjemność znać spore towarzystwo lubelskich bezdomnych, które pewnie też poczytałoby jakieś kryminały. Ale bez-domni, potrzebują naprawdę – domu! I akurat kto jak kto, ale wojewoda dający książki (same w sobie dobre, a jakże) dziwi mnie. No gdyby dał na przykład kasę na jakieś mieszkanie rotacyjne, w którym jeden, może dwóch bezdomnych, mogłoby zamieszkać i wyrwać się z przytuliska, to piałbym z zachwytu. Ale książki, to jest takie polskie i katolickie ZAMIAST. Polepsza samopoczucie wojewody, zwielokrotnione przez pochwałę odpowiedzialnego za przytulisko i depeszę szacownej agencji. Cóż za przykład świetlany! Dalejże, zbierajmy książki dla bezdomnych! Niech czytają w swoich bezdomnych przytuliskach, niech im tam będzie lepiej z lekturą! Cała Polska, wszyscy wojewodowie, zbierajmy książki dla bezdomnych! Jakżeż fajnie będzie odchudzić półki i jeszcze uszczęśliwić bezdomnych! Następna akcja, to zbieranie warcabów, szachów i domina – niech sobie tam pograją w przytuliskach! A co?! Jeszcze inna propozycja – zbieranie gazet już przeczytanych, niech się we wtorek dowiedzą bezdomni, co wojewoda (plus inni) zrobił w niedzielę (co opublikuje prasa w poniedziałek).
Drwię? Tak, bo to jest nasze polskie i katolickie ZAMIAST. Zamiast domu – książki. Zbliża się dzień chorego. Oczywiście, pomodlimy się za chorych. Też ZAMIAST. Bo chorych trzeba, w pierwszym rzędzie odwiedzać. W jednym ze znanych mi szpitali, niektórym chorym nie ma kto podać zupy. Ale my wolimy się pomodlić. I nic więcej! (modliłem się dziś za chorych i jeszcze za kogoś przed trudnym werdyktem zdrowotnym dziś westchnę). Katolickie ZAMIAST to kara śmierci w prawie, a przecież wiem, że można się zmienić, jeśli ktoś poda rękę. To księgi kondolencyjne zamiast rąk zakasanych do dzieła.
I tak też Pan Bóg. ZAMIAST. Zamiast nieba, za te durne książki wyśle nas w zupełnie inne miejsce.

Tysiąc książek od wojewody świętokrzyskiego dla bezdomnych

Ok. tysiąca książek przekazał dla Przytuliska im. Jana Pawła II wojewoda świętokrzyski Grzegorz Banaś. Z jego inicjatywy odbyła się zbiórka publikacji dla bezdomnych. W przytulisku zorganizowana została biblioteka.

Dwa tygodnie temu wojewoda Banaś wizytował kieleckie placówki dla bezdomnych. Zobaczył gotowe pomieszczenie z prawie pustymi regałami i obiecał pomóc w skompletowaniu książek. Na jego apel pracownicy Urzędu Wojewódzkiego i kielczanie przynieśli niemal tysiąc książek oraz kolorowe czasopisma. Są wśród nich powieści historyczne, literatura piękna i kryminały. Od siebie wojewoda podarował album zat.: „Świętokrzyskie – kartki z podróży” zawierający najpiękniejsze widoki na starych kartkach pocztowych. – Każdy dar serca jest ważny, zwłaszcza w tym miejscu. To będzie szansa dla mieszkańców na oderwanie się od codzienności – powiedział.

Marian Jaworski, dyrektor Fundacji Gospodarczej im. św. br. Alberta, która prowadzi schronisko, był bardzo wzruszony: – To bardzo piękne dary i to już dwa tygodnie po poprzedniej wizycie pana wojewody.

Jaworski powiedział KAI, że podopieczni „męczyli go” niemal od półtora roku o więcej książek, ale fundacja miała pilniejsze potrzeby dla ubogich i dlatego półki były prawie puste.

Przed biblioteką ustawiła się niemal od razu kolejka do wypożyczenia. – Teraz nie będziemy się nudzić. Może czytając książkę na chwilę uda się zapomnieć, gdzie jesteśmy – cieszył się 63- letni Ryszard. Na razie chętnych wpisano na listę, ale już rozpoczęło się wypełnianie przygotowanych kart katalogowych.

Zbiórka książek dla bezdomnych nadal trwa. Można przynosić je do Biura Obsługi Interesanta w Urzędzie Wojewódzkim lub do przytuliska na ul. Sienną 5, nr. tel. 0.41 3660734.

W przytulisku przebywa na stałe 80 bezdomnych. 400 ubogich osób korzysta codziennie z bezpłatnych obiadów. Dla wszystkich dostępny jest antyalkoholowy punkt konsultacyjny. Na piętrze, na końcu korytarza od ponad trzech lat znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego. Niedługo na korytarzu zamontowane zostaną stacje Drogi Krzyżowej, wykonane tak samo, jak pomnik Jana Pawła II przed budynkiem. Przytulisko istnieje dwunasty rok.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.