MOWA SERCA

O Tobie mówi moje serce:
„Szukaj Jego oblicza!”
Będę szukał oblicza Twego, Panie. (Ps 27)

Musimy, chcąc doświadczać Żywego Boga, pozbyć się wszystkich iluzji i zacząć od swojego serca. Poprzednie dwa odcinki Itinerarium poświęcone były zagrożeniom na drodze autentycznego doświadczenia Boga. Pewnie nieraz wrócimy do tych kwestii.
Pierwszym ważnym krokiem na drodze doświadczenia Żywego Boga jest zwrot ku własnemu wnętrzu, zgodnie ze światłem psalmu. O Tobie, mówi moje serce: Szukaj Jego oblicza! Wewnętrzny, silny imperatyw: Szukaj. Zwróć uwagę, że w odpowiedzi na pytanie o szukanie Boga najczęściej dziś usłyszysz odpowiedź: pójdź tu i tu, wyspowiadaj się, pojedź do (Częstochowa, Lourdes, etc.), zrób to czy tamto, porozmawiaj z tym lub tym, zacznij odmawiać tę lub inną modlitwę, zajmij się jogą lub medytacją transcendentalną. Różne wskazówki, których cechą wspólną jest ruch na zewnątrz, tak jakby istniało jakiekolwiek uprzywilejowane miejsce, słowo, technika czy zachowanie, mogące sprawić, wywołać obecność Boga (dochodzi do tego dziś tendencja wskazywania na jakieś radio, telewizję czy partię, które rzekomo bardziej stwarzają możliwość zbliżenia do Boga). Tymczasem objawienie wskazuje nam drogę do wewnątrz, do doświadczenia serca, podróż do głębi. O Tobie mówi moje serce! Serce! Najrzadziej odwiedzane przez nas sanktuarium, choć najbliższe nam. Z prawdą, że ktoś, kto nie poszedł do świątyni serca, nie spotka Boga w żadnej innej świątyni.
Niebezpieczeństwo jest takie, że ten imperatyw: Szukaj Jego oblicza!, może nie dojść do głosu w nas. Trzeba ogromnej woli wyciszenia, skupienia i namysłu, aby ten głos rozbrzmiał w nas, budząc serce do szukania. Dokąd ten imperatyw prowadzi? Różnie. Najpierw pozwól, aby doszedł w tobie do głosu.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.