ZNÓW CZEKAMY NA CHOINKĘ?

Zob. czytania na dziś.
W kościołach znikają powoli żłóbki, już czas dekoracje bożonarodzeniowe zdjąć. Kolędy będą się mieszać ze zwykłymi pieśniami. Choinki powędrują do śmietników. Kto jeszcze pamięta o prezentach – chyba ten, kto się zadłużył przed Świętami. I znów cały długi rok do Świąt, tych najpiękniejszych w roku, tych, które mają przynieść jakąś przemianę. Tegoroczne przyniosły? I następne nie przyniosą.
Istnieje niebezpieczeństwo zaklęcia się w religijną, ale i całożyciową, cykliczność. Powtórki, nawroty, te same święta co rok, te same nadzieje i te same złudzenia. Rzeczywiście, organizacja życia religijnego wymaga jakichś dat, wspomnień, słowem kalendarza. Niemniej nasze życie zdecydowanie ma charakter linearny, nigdzie nie powracamy przy okazji tych czy innych świąt. Albo rozwijamy się, przybliżamy do określonych celów, dzień po dniu i rok po roku, albo przeciwnie, stoimy w miejscu lub nawet dokonuje się jakaś degeneracja.
Jeśli nie potrafimy psychicznie i duchowo, wyrwać się z cyklu kalendarzowego, grozić nam może osiąganie każdego roku wyznaczanych przez różne święta, stanów emocjonalnych i nastrojów religijnych. To trochę tak, jakbyśmy co roku wbiegali na te same górki. I tak w Boże Narodzenie tą górką, na którą się drapiemy, jest stan radości, potem w Wielkim Poście stan powagi, w Wielkanoc upojenie życiem, we Wszystkich Świętych refleksja nad przemijaniem. Kołowrót nastrojów wyznaczany co roku przez święta i uroczystości. Oczywiście trochę w sukurs cyklom kalendarzowym przychodzi przyroda i jej zmienność, z podziałem na pory roku.
Rok 2006 już się rozkręcił na dobre, i żeby cię nie porwało, musisz wiedzieć czego naprawdę chcesz. Inaczej podpowiedzą ci okoliczności i strumień zdarzeń. A okoliczności będą podpowiadać nastroje (radości, powagi, refleksji, euforii), a stąd już niedaleko, żebyś zaczął w odpowiednim czasie kupować właściwe rzeczy, robić takie a nie inne rzeczy, nawet ubierać się i czesać. Może warto abyś z kartką i piórem stracił pół dnia z namysłem nad tym czego chcesz i jak to osiągnąć. Warto stracić te pół dnia, aby nie stracić całego roku.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.