SZCZĘŚLIWE OCZY, KTÓRE WIDZĄ, CO WY WIDZICIE

29 listopada 2005

Szczęście zawsze jawi się nam jako coś przed nami. Jeszcze tylko dostać się na wymarzone studia. Jeszcze tylko znaleźć po studiach dobrą pracę. Jeszcze tylko w miarę dobre mieszkanie i spokój o pieniądze. I samochód. Jeszcze tylko trafny kandydat na męża i nienajbrzydsza żona. I dzieci, oby inteligentne (tak samo jak my, albo nawet bardziej, bo wszak nasze) i zaradne. I jaka taka pozycja wśród ludzi, żeby nam nie pluli pod nogi a kłaniali się i uśmiechali na nasz widok.
Wciąż gonimy od szczęścia do szczęścia, by wreszcie nabrać przekonania, że i tak nigdy go nie dogonimy. Albo go nie ma albo jest tylko ideą, która zagnieżdżona gdzieś w naszej głowie, nigdy się nie ziści, ale napędza nas do zdobywania coraz to nowszych rzeczy i stanów.
Ten świat, jaki masz dziś do dyspozycji, jest cudowną eksplozją Bożej obecności i wielkości. Oczywiście szczęście i piękno tego życia zasłonięte jest przed tymi, których oczy utkwione są w ideach, osiąganych za ileś tam lat. Obok życie-cud, a ty cały pogrążony w niedostatkach, ze stosem planów i marzeń, które dopiero po spełnieniu przyniosą szczęście i radość.
To, co najpiękniejsze, dane jest prostaczkom dziś, roztropni i mądrzy mają tylko JUTRO przed sobą, i tak każdego dnia. Uważaj, bo wszystko wokół ciebie nastawione jest na to, abyś uwierzył, że kiedyś będziesz szczęśliwy. Jeśli dzisiaj nie jesteś szczęśliwy, pozostanie ci złudne jutro, czyli NIGDY.
W tym szczęściu, któremu na imię DZIŚ, możesz znaleźć siłę, aby odkryć swoistą coincidentia oppositiorum, zbieżność przeciwieństw, o jakiej mówi Izajasz. Pogodzenie pozornie sprzecznych rzeczywistości (wilk plus baranek, w zgodnej symbiozie) nie zależy od czynników zewnętrznych. Ty sam jesteś ośrodkiem budowania wielkiej harmonii życia. Sam, stając się drogą jedności, godzisz wrogie sobie światy i łączysz to, co na pozór się wyklucza.
Dlatego tak bardzo potrzebny jest Bóg w sednie twojego istnienia, by nie robić różnicy między tym, co On i ty robisz. Pozwól ogarnąć się wielkością Boga i zasmakuj tej harmonii, jaka jest w Jego sercu.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.