DIABEŁ HULA PRZEZ MNIEMANIA

– Jaki jest Pani/Pana pogląd w sprawie… (dajmy na to) najlepszego kandydata na prezydenta?

Bardzo dużo pytań tego typu pojawia się ostatnio. Są to pytania o poglądy, przekonania, ostatecznie o myśli ludzkie na jakiś temat (lub na czyjś temat). Z pozoru to wszystko jest bardzo słuszne i demokratyczne. Problem jednak w tym, że większość ludzi ( w Polsce, a pewnie i gdzie indziej także) nie ma poglądów w kwestiach zasadniczych. I przy pytaniu o poglądy, opowiada o swoich mniemaniach. Mniemaniach zaczerpniętych najczęściej z telewizora, radia, rzadziej z gazety (bo gazeta, dobra gazeta, już trochę kosztuje). Żeby mieć mniemanie, wystarczy coś tam obejrzeć lub coś usłyszeć, odnieść jakoweś wrażenie.

Żeby z kolei mieć pogląd, trzeba spełnić o wiele więcej warunków, niełatwych. Najpierw trzeba zdobyć wiedzę w określonym temacie (np. wizja gospodarcza Polski w przyszłości). Żeby zdobyć wiedzę, trzeba albo poczytać (nakład czasu i finansów, na książki i ich lekturę) albo rozmawiać z ludźmi, którzy wiedzę mają ( a to znów wymaga czasu i choćby kupienia biletu, by na spotkanie z wartościowym człowiekiem dojechać). Drugi warunek posiadania poglądu, to skonfrontowanie wiedzy z własnym systemem myślenia i wartościowania. To duża sztuka krytycznego myślenia, oceniania i rozumienia. I oczywiście jest to wysiłek wymagający skupienia, ciszy i znów czasu. Droga do własnych poglądów czy przekonań jest ostatecznie długa i żmudna. Znacznie łatwiej jest mieć mniemanie.

Wierność darom Bożym, złożonym w nas przez Stwórcę, wymaga odwoływania się do rozumności, która upodabnia do Stwórcy. Rozumność to Boża iskra (prócz innych – jak wolność czy zdolność do miłości). Postępowanie według niej zapewnia w znacznym stopniu przybliżanie Królestwa Bożego. I tak myślenie i sprawa Boża okazują się być niebywale związane. Nawrócenie w tej kwestii może być trudniej osiągalne niż jakiś chwilowy zryw emocjonalny.

Jak dobrnąłeś, bez odruchu rozpaczy, do tego momentu, jesteś może na dobrej drodze. Boży Duch chce emanować przez twój rozum, zwłaszcza gdy diabeł hula przez mniemania.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.