O BOGU BLISKO

Bóg jest zawsze pytaniem najważniejszym. Nie tak, żeby dzień po dniu rozważać argumenty za i przeciw Niemu. Ważna jest sama pamięć na Jego obecność. Jak maleńki płomyk w ciemnościach będący może tylko punktem odniesienia.

Najbardziej zastanawiającym jest nie to, że On jest gdzieś poza naszym światem, możliwym do dojrzenia czy wyobrażenia. Niedostrzeganie Jego obecności i działania nie jest skutkiem Jego skrytości. Nasze zamknięcie się na głębię doświadczenia powoduje poczucie absencji Boga.

To właściwie bez znaczenia czy patrzysz na olśniewającą katedrę, cudowny obraz czy dojrzewający kasztan. Nawet nie jest tak ważne czy się modlisz, pracujesz, śpisz czy idziesz polną drogą. Bóg przychodzi w każdym z możliwych wymiarów naszego doświadczenia. Jest głębią każdej rzeczy, każdego słowa, zdarzenia i człowieka. Głębią, dlatego też na głębi możemy Go odnaleźć. A głębiej z twojej strony oznacza wchodzenie całym sobą, w słowo, które wypowiadasz, w rzecz, której dotykasz czy patrzysz na nią, w bliskość z drugim człowiekiem. Nie unoś się nad ziemię i nie uciekaj poza siebie. Tylko głębiej.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.