PRAWDA NA ŚMIETNIKU

Duch, który doprowadzi nas do całej prawdy (to obietnica z dzisiejszej Ewangelii – J 16,12-15). Bodajże, najbardziej niechciany Duch w czasach współczesnych.
Podczas niedawnej rozmowy z gronem studentów (starszych lat) i absolwentami, bractwo zgodnie orzekło, że dziś nie da się nie kłamać. Bez problemu moi młodzi interlokutorzy wyliczali pożytki z kłamstwa i uzasadniali konieczność posługiwania się nim w wielu sytuacjach. Korzyści płynące z wyznawania prawdy wydały im się mgliste i mało przekonujące. Co więcej, grupa ta miała prowadzić spotkanie na temat prawdy i kłamstwa z młodszymi od siebie.
W kulturze promującej to, co skuteczne i gwarantujące sukces, prawda ma ciężki żywot. Banałem jest stwierdzenie, że obroni się sama. Raczej podzieli los rzeczy przestarzałych i nieużytecznych. Prawda ma szansę tylko w ludziach, którzy przygarną ją jak piękny (choć niekoniecznie możliwy do spieniężenia) skarb i zechcą ją bezinteresownie rozdawać. Nie obroni się sama, bo ludzie są jej strażnikami i opiekunami. Dlatego tak ważne jest jej umiłowanie, pielęgnowanie i przekazywanie.

Itinerarium , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.