TWÓJ ŁAZARZ

Twój Łazarz będzie twoim wyrzutem na całą wieczność. Opowieść o Łazarzu i Bogaczu (Mt 16,19-31)jest też sądem nad naszą cywilizacją – ludzi zadowolonych, biegnących po coraz to nowe rzeczy, ukierunkowanych w pragnieniach na kolejne zdobycze. Przy piętnastu milionach dzieci, które co roku umierają z głodu, niedożywienia i chorób wywołanych tymi zjawiskami.

Bogacz nie zrobił nic złego Łazarzowi. Nie skrzywdził go, pewnie był człowiekiem kulturalnym i z zasadami. Miał chyba rodzinę, przyjaciół (te codzienne imprezy), jakąś atrakcyjną pracę. On tylko nie zauważał Łazarza. W przeciwieństwie do psów Bogacza, które przychodziły i lizały wrzody Łazarza. Tak święte zwierzęta więcej czasem mają wrażliwości niż kulturalni i zadbani ludzie.

Farsą, nazywaną religią, jest chrześcijaństwo kulturalne, obyte, elokwentne, nadęte ceremoniami i procesjami. Odcięte od głodnych, owrzodziałych, skrzywdzonych i ubogich.

Masz swoich Łazarzy, na twojej ulicy, w twoim mieście. Oni są twoi. Oni są twoją ojczyzną i domem. Oni cię zbawią. Albo, mijając ich, pójdziesz do piekła.
 23-02-05 – POBOŻNE MAMUSIE W AKCJI

Perykopa dzisiejsza (Mt 20, 17-28) potwierdza raz jeszcze, jak bardzo rozmijamy się z zamierzeniami Bożymi. Chętnie sami określamy warunki współpracy z Bogiem – „Jesteś mi potrzebny po to i po tamto”. Wypaczona wersja chrześcijaństwa polega na próbie zawładnięcia mocą Boga – przez modlitwę, Mszę, post, jałmużnę – dla swoich celów.

I wcale nie przodują w tym zapobiegliwe mamusie, jak w dzisiejszej Ewangelii. Sami wolelibyśmy też mieć Boga, dla swoich celów. Niekoniecznie niecnych czy złych.

Owocny byłby nasz trud wielkopostny, gdybyśmy chcieli najpierw odkryć wolę Boga wobec nas i współpracować z Nim w jej realizacji. Na darmo więc trwonimy czas wysyłając pobożne petycje do Niebieskiego Supermarketu. Bóg jest Kimś, kto zaprasza do dialogu, chce tworzyć więź z nami i obdarować nas niewyobrażalnym szczęściem zjednoczenia. Wszystko inne może być lub nie.

Itinerarium , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.