SZTUKA WOLNOŚCI

28 czerwca 2004

Życie w wolności jest sztuką, której trzeba się uczyć. Większość z nas – z różnych powodów – boi się żyć w sposób wolny. Jest kilka istotnych racji dla których wolność nie staje się podstawowym formatem naszego życia.

Pierwszym powodem jest to, że wolność dla wielu z nas jest skarbem nieuświadomionym. Nie wiemy czym ona jest i jak z niej skorzystać. Może czasem w chwili ewidentnego zagrożenia przypominamy sobie o jej istnieniu. Tak normalnie żyjemy nieświadomi jej sensu, mocy i wpływu na nasze życie. Być może jest to jeden z najbardziej zapomnianych skarbów współczesności.

Czy zadawałeś sobie pytanie o życie według wolności? Jak wiele od odpowiedzi na to pytanie zależy! Przede wszystkim zdolność do życia według wolności konstytuuje twoje człowieczeństwo. Warunkuje też możliwość realizacji miłości. Otwiera przestrzenie głębi w nas samych, w relacjach do innych i w doświadczeniu oraz kreacji życia.

Pierwsze pytanie, które sobie postaw: czy dzisiejszy dzień jesteś w stanie przeżyć w wolności ? Czy dziś możesz sobie powiedzieć: jestem człowiekiem wolności ? To brzmi banalnie, ale tylko BRZMI. W istocie nie ma pytań o podobnej wadze.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

Comments are closed.