GAUDETE

Podnieś radosny okrzyk!
Ciesz się i wesel za całego serca!
Wyśpiewuj!

Radujcie się!
Jeszcze raz powtarzam radujcie się!

Wznoś okrzyki i wołaj z radości!

Dzisiejsza niedziela nasycona jest wezwaniem do radości i nazywana jest w tradycji GAUDETE (Radujcie się!).
Dla nas zapędzonych w rytmie zakupów przedświątecznych, zaniepokojonych niepewną przyszłością, to wezwanie jest nieco zamglone i przytłumione. I najchętniej skomentowalibyśmy: I z czego się tu tak cieszyć? Trzeba się martwić, co z jutrem, jak będziemy żyć, kiedy coraz ciężej. Trzeba się poważnie zastanowić nad sytuacją. Nie ma powodów do radości.

Sofoniasz, Izajasz i Paweł, autorzy dzisiejszych wezwań do radości, poczytani byliby wśród nas za irytujących wesołków, nie rozumiejących powagi sytuacji. Tym bardziej, że zapytani o powody tej euforii, odpowiadają: bo Pan jest pośród ciebie (Sofoniasz), bo wielki jest pośród ciebie Święty Izraela (Izajasz), bo Pan jest blisko (Paweł). Niegroźne zaburzenia – zaopiniowałby każdy trzeźwo myślący.

A jednak, posłuchaj:
Wszystkie studnie radości są zatrute! Nie ucieszy cię przyjaciółka, która mimo deklaracji wierności i tak wypaple sekret, nie podtrzyma twej radości ani piękne auto, któremu ze śliną przygląda się św. Rdza. Nawet ten, którego kochałaś okazuje się tylko bardzo dobrze opakowany. Wszystkie studnie radości są zatrute!

Oprócz tej jednej: Twój Bóg jest pośród ciebie!

Itinerarium

Comments are closed.