BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ERRATY

Dobra książka – wie to każdy autor i wydawca – wymaga wielu korekt, poprawek i adjustacji, zanim stanie się dziełem dokonanym i udanym. Nie ma natychmiastowych i zarazem genialnych dzieł.

W pracy nad własnym życiem należy uwzględnić także nieustanną konieczność poprawiania i korekty, bez zżymania się na to, że od razu nie jesteśmy prymusami i geniuszami. Podobnie jak w przypadku książek, tak i w życiu, potrzebna jest errata, która zawiera skorowidz naszych błędów, zaniedbań, pomyłek, przeoczeń, niestaranności i nieuwagi.

Stąd spokojnie przyjmuj krytyczne uwagi, napomnienia i oceny. Mądra taktyka życiowa polega na obróceniu ich na dobro, którym jest dzieło pod tytułem ŻYCIE. Wszelka krytyka jest Bożym błogosławieństwem, jeżeli potraktujemy ją jako wezwanie do korekty naszego opus vitae. A nasi krytycy będą mieli satysfakcję, gdy zamiast “Odczep się”, usłyszą od nas “Dziękuję Ci, to trafne spostrzeżenie”. Oni będą mieli satysfakcję idealnych poprawiaczy, ty – zysk w postaci materiału do korekty.

Widzisz, nawet nie wiedziałeś jak to dobrze, że cię tak często krytykują.

 

Itinerarium

Comments are closed.