Kazanie na Wszystkich Świętych piątek 1 listopada 2024
ЯК Я МОЖУ ДОПОМОГТИ ПОМЕРЛИМ
Проповідь до Всіх святих п’ятниця 1 листопада 2024 року
Od dawna sam praktykuję i innym polecam ośmiodniową modlitwę za bliskich zmarłych, taki jest przywilej oktawy uroczystości Wszystkich Świętych.
W tej oktawie, czyli od 1 do 8 listopada włącznie, możemy codziennie zyskać odpust zupełny dla jednej zmarłej osoby. Aby ten odpust ofiarować za 8 bliskich ludzi, trzeba przyjąć komunię świętą w intencji danej osoby, nawiedzić cmentarz (lub kościół albo kaplicę; albo w przypadku choroby – mieć takie pragnienie), odmówić „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga” (pacierzowe lub mszalne) oraz dowolną modlitwę w intencjach, które poleca Ojciec Święty.
To bardzo prosta sprawa, nie zajmująca zbyt wiele czasu. Spotkałem się z wątpliwością, że trudno wykazać związek pomiędzy przychodzeniem na cmentarz, komunią świętą, modlitwami a zbawieniem wiecznym dla zmarłych. W tym przypadku moja wiara biegnie do biblijnej historii Naamana i Elizeusza (przytaczam ją w całości niżej), gdy wielki wódz miał zanurzyć się siedem razy w Jordanie, aby pozbyć się trądu. Być może, podobnie jak ów wódz jesteśmy zdolni do bardziej heroicznych czynów, tu jednak nie chodzi o heroizm ale o wiarę. Zachęcam, walczcie o swoich bliskich zmarłych!
Я давно практикую сам і рекомендую іншим восьмиденну молитву за близьких померлих, таким є привілей октави урочистості Всіх Святих.
Протягом цієї октави, тобто від 1 до 8 листопада включно, ми можемо отримати повний відпуст за одного померлого щодня. Для того, щоб запропонувати цю індульгенцію за 8 близьких, необхідно прийняти Святе Причастя в наміренні відповідної особи, відвідати цвинтар (або церкву чи каплицю; або у випадку хвороби мати бажання це зробити), проказати «Отче наш» і «Вірую в Бога» (совок або Месу) та будь-яку молитву в наміренні, рекомендовану Святішим Отцем.
Це дуже проста річ і не забирає багато часу. Я стикався з сумнівом, що важко продемонструвати зв’язок між приходом на кладовище, Святим Причастям, молитвами і вічним спасінням для померлих. У цьому випадку моя віра звертається до біблійної історії про Наамана та Єлисея (я цитую її повністю нижче), коли великий вождь повинен був сім разів зануритися в Йордан, щоб позбутися своєї прокази. Можливо, як і той вождь, ми здатні на більш героїчні вчинки, але справа не в героїзмі, а у вірі. Закликаю вас, боріться за своїх близьких, які загинули!
Historia Naamana i Elizeusza
Naaman, wódz wojska króla Aramu, miał wielkie znaczenie u swego pana i doznawał względów, ponieważ przez niego Pan spowodował ocalenie Aramejczyków. Lecz ten człowiek – <dzielny wojownik> – był trędowaty. Kiedyś podczas napadu zgraje Aramejczyków zabrały z ziemi Izraela młodą dziewczynę, którą przeznaczono do usług żonie Naamana. 3 Ona rzekła do swojej pani: «O, gdyby pan mój udał się do proroka, który jest w Samarii! Ten by go wtedy uwolnił od trądu». Naaman więc poszedł oznajmić to swojemu panu, powtarzając słowa dziewczyny, która pochodziła z kraju Izraela. A król Aramu odpowiedział: «Wyruszaj! A ja poślę list do króla izraelskiego». Wyruszył więc, zabierając ze sobą dziesięć talentów srebra, sześć tysięcy syklów złota i dziesięć ubrań zamiennych. 6 I przedłożył królowi izraelskiemu list o treści następującej: «Z chwilą gdy dojdzie do ciebie ten list, [wiedz], iż posyłam do ciebie Naamana, sługę mego, abyś go uwolnił od trądu». Kiedy przeczytano list królowi izraelskiemu, rozdarł swoje szaty i powiedział: «Czy ja jestem Bogiem, żebym mógł uśmiercać i ożywiać? Bo ten poleca mi uwolnić człowieka od trądu! Tylko dobrze zastanówcie się i rozważcie, czy on nie szuka zaczepki ze mną?»
Lecz kiedy Elizeusz, mąż Boży, dowiedział się, iż król izraelski rozdarł swoje szaty, polecił powiedzieć królowi: «Czemu rozdarłeś szaty? Niechże on przyjdzie do mnie, a dowie się, że jest prorok w Izraelu». Więc Naaman przyjechał swymi końmi i swoim powozem, i stanął przed drzwiami domu Elizeusza. Elizeusz zaś kazał mu przez posłańca powiedzieć: «Idź, obmyj się siedem razy w Jordanie, a ciało twoje będzie takie jak poprzednio i staniesz się czysty!» Rozgniewał się Naaman i odszedł ze słowami: «Przecież myślałem sobie: Na pewno wyjdzie, stanie, następnie wezwie imienia Pana, Boga swego, poruszywszy ręką nad miejscem [chorym] i odejmie trąd. Czyż Abana i Parpar, rzeki Damaszku, nie są lepsze od wszystkich wód Izraela? Czyż nie mogłem się w nich wykąpać i być oczyszczonym?» Pełen gniewu zawrócił, by odejść. Lecz słudzy jego przybliżyli się i przemówili do niego tymi słowami: «Gdyby prorok kazał ci spełnić coś trudnego, czy byś nie wykonał? O ileż więc bardziej, jeśli ci powiedział: Obmyj się, a będziesz czysty?» Odszedł więc Naaman i zanurzył się siedem razy w Jordanie, według słowa męża Bożego, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony.
Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: «Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem!”.
( 2 Księga Królewska, rozdział 5)