ZACZYNAJMY OD MAŁYCH RZECZY

Kazanie na niedzielę 16 czerwca 2024

ПОЧИНАЙМО З МАЛОГО

Проповідь на неділю 16 червня 2024 року

Opowieść o nasionach i ziarnku gorczycy brzmi jak instrukcja dla początkujących rolników. Moim zdaniem jest to promocja małych rzeczy, z których wyrastają wielkie dzieła. Nasiona roślin są faktycznie niewielkie, ale owocują na gigantyczną skalę, wystarczy porównać wielkość ziarna z rozmiarem kłosa, to skok o kilkaset procent.

Nie wiem czy sens opowieści o ziarnach przebije się dziś do naszych umysłów. Żyjemy w czasach dominacji wielkich gabarytów, małe sklepiki przegrywają z wielkometrażowymi supermarketami, drobne firmy mają małe szanse w starciu z korporacjami. Zaginęła znana mi jeszcze z młodości repasacja pończoch i rajstop, szewca znaleźć coraz trudniej. Można przecież wyrzucać uszkodzone rzeczy.

Ewangeliczna promocja małych i dobrych rzeczy ma jednak głęboki sens. Wiele cudownych zmian w historii zaczynało się od z pozoru mało znaczących haseł. Najwięcej spowodowało wezwanie do miłości bliźniego. Z niego wyrosły w ostatnich dwóch tysiącach lat szpitale, szkoły i uniwersytety, leprozoria i hospicja, zrównanie praw ludzi o różnych kolorach skóry, troska o dzieci.

Ufajmy dobrym słowom, zaczynajmy od małych rzeczy, wyrosną z nich wspaniałe Boże dzieła.

Історія про насінину та гірчичне зернятко звучить як інструкція для фермерів-початківців. На мою думку, саме з маленьких справ виростають великі справи. Насіння рослин дійсно маленьке, але плодоносить воно в гігантських масштабах, просто порівняйте розмір насінини з розміром колоса, це стрибок у кілька сотень відсотків.

Я не знаю, чи значення історії з насінням проникне в нашу свідомість сьогодні. Ми живемо в час домінування великих компаній, маленькі крамнички програють супермаркетам з великими ящиками, малий бізнес має мало шансів проти корпорацій. Зникла знайома мені з юності торгівля панчохами та колготками, а знайти шевця стає дедалі важче. Зрештою, зіпсовані речі можна викинути.

Однак євангельська пропаганда малих і добрих речей має глибокий сенс. Багато чудесних змін в історії починалися з незначних, на перший погляд, гасел. Заклик любити ближнього спричинив найбільше. Лікарні, школи та університети, лепрозорії та хоспіси, рівні права для людей з різним кольором шкіри, турбота про дітей – все це виросло з нього за останні дві тисячі років.

Довіряймо добрим словам, починаймо з малих справ, і з них виростуть великі Божі діла.

Євангеліє:

Ewangelia:

Jezus mówił do tłumów:

«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».

Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.