NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ JEST MIŁOŚĆ

Kazanie na niedzielę 2 czerwca 2024

НАШЕ МАЙБУТНЄ – ЦЕ ЛЮБОВ

Проповідь на неділю 2 червня 2024 року

Jezus łamał żydowskie prawo, za co zresztą został zabity. Łamał je w imię wyższych wartości, życie człowieka – patrz dzisiejsza Ewangelia niżej – przerasta jakiekolwiek normy prawne.

Zadziwia mnie rosnąca aktualnie w tempie zawrotnym liczba nowych praw, ustaw, rozporządzeń, uchwał i kodeksów. Z naciskiem na zakazy i kary. Niemal z roku na rok rosną kary dla kierowców i wysokość mandatów. Tymczasem za kierownicę wsiadają często ludzie źle wychowani i słabo wyszkoleni (mijam instruktorów jazdy, którzy siedząc obok kursanta grzebią w smartfonach). Oczywiście łatwiej jest karać niż wychowywać i edukować, ale to nie poprawi istotnie bezpieczeństwa na drodze.

Ostatnio pojawiają się pomysły, aby zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, co rzekomo obniżyć ma spożycie alkoholu w Polsce. Głęboko w to wątpię, sprytni Polacy ominą ten zakaz bez problemów. Istotniejsze jest to – na co pomysłów już nie widzę – jak wychowywać do trzeźwości, jak kształtować charaktery i jak wskazywać piękne wartości młodym pokoleniom.

Co warte są umowy, nawet te międzynarodowe, widzimy po tzw. memorandum z Budapesztu (1994), kiedy Rosja, Wielka Brytania i USA zobowiązały się ło respektowania suwerenności Ukrainy, a ta ostatnia przekazała swój arsenał nuklearny dla Rosji.

Święty Paweł, chyba najbardziej przenikliwy komentator Ewangelii, napisał: „Wypełnieniem Prawa jest miłość”. Kończąc to kazanie zachęcam, abyśmy zaufali miłości. Z niej płynie poszanowanie godności każdego człowieka i narodu, troskliwe wychowywanie i cierpliwe nauczanie. Przyszłością ludzi i narodów jest miłość.

Ewangelia:

Ісус порушив юдейський закон, за що, до речі, і був убитий. Він порушив їх в ім’я вищих цінностей, людське життя – див. сьогоднішнє Євангеліє нижче – перевершує будь-які правові стандарти.

Що мене вражає, так це нинішня запаморочливо зростаюча кількість нових законів, законів, правил, постанов і кодексів. З акцентом на заборонах і покараннях. Штрафи та покарання для водіїв зростають майже щороку. При цьому за кермо часто сідають невиховані і погано підготовлені люди (я проїжджаю повз інструкторів з водіння, які, сидячи поруч з учнем, згорбилися над своїми смартфонами). Звичайно, легше покарати, ніж виховувати і навчати, але це суттєво не покращить безпеку на дорогах.

Останнім часом з’явилися ідеї заборонити продаж алкоголю на заправках, нібито для того, щоб зменшити споживання алкоголю в Польщі. Я дуже сумніваюся в цьому, розумні поляки без проблем обійдуть цю заборону. Набагато важливіше – і я не бачу жодних ідей для цього – як виховувати тверезість, як формувати характери і як показувати прекрасні цінності молодим поколінням.

Чого варті угоди, навіть міжнародні, ми бачимо на прикладі так званого Будапештського меморандуму (1994), коли Росія, Великобританія і США зобов’язалися поважати суверенітет України, а остання передала Росії свій ядерний арсенал.

Святий Павло, можливо, найпроникливіший коментатор Євангелій, писав: «Виконання Закону є любов». Завершуючи цю проповідь, я закликаю нас довіряти любові. З неї випливає повага до гідності кожної людини і народу, турботливе виховання і терпеливе навчання. Майбутнє людей і народів – у любові.

Євангеліє:

Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat pośród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze mówili do Niego: «Patrz, czemu oni czynią w szabat to, czego nie wolno?»

On im odpowiedział: «Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie i poczuł głód, on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom».

I dodał: «To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest Panem także szabatu».

Wszedł znowu do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschniętą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć.

On zaś rzekł do człowieka z uschłą ręką: «Podnieś się na środek!» A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego, czy coś złego? Życie uratować czy zabić?» Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy na nich dokoła z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa.

A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz się naradzali przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.

(Mk 2,23 – 3,6)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.