SERCE NA WOJNIE

Środa 1 marca 2023

Skąd się biorą wojny, konflikty, przemoc? W odpowiedzi na to pytanie zarówno Ewangelia jak i inne teksty biblijne wskazują ludzkie serce, w którym może rodzić się zło, nienawiść, gniew, zemsta i gotowość zabijania.

Wszelkie analizy przyczyn ostatnich wojen próbują tłumaczyć je konfliktami interesów, chęciami rozszerzenia wpływów i zdobywania przewagi nad innymi. Takie cele można osiągać bez zabijania ludzi, za pomocą ofensywy technologicznej, kulturowej, przemysłowej czy ekonomicznej. Kiedy jednak podejmowana jest decyzja napaści na inny kraj i zabijania ludzi, rządzić zaczynają chore, zarażone nienawiścią czy gniewem serca. Tu chyba jest miejsce dla psychologów, psychiatrów i terapeutów, niestety nie słychać ich głosów w odniesieniu do działań Putina i Rosji.

Myślę, że każdy z nas wzdryga się na myśl, że mógłby kogoś zabić albo wydać rozkaz zabijania osobom jakkolwiek nam podległym. Są jednak ludzie przekraczający tę granicę, nie znam dobrego wyjaśnienia tego momentu. Do historycznego panteonu zbiorowych zabójców w poprzednim wieku, mam na myśli Hitlera, Stalina, Hirohito, Pol Pota, dołącza w 21 wieku Putin. Obawiam się, że może nie być ostatnim.

Tyle o wielkich i tragicznych historiach. Serce ludzkie, każdy z nas ma serce. Tu się rozgrywają najważniejsze sprawy. Nienawiść i miłość, gniew i przebaczenie, zazdrość i współczucie, dobro i zło.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.