PRZYPOMNIENIE O DOBRU

Czwartek 19 stycznia 2023

W Ukrainie rozszalało się zło, napaść Rosji na sąsiedni naród pociągnęła za sobą zbrodnie, mordy, gwałty, rabunki. Przecieramy oczy ze zdumieniem, że do tego mogło dojść.

A co z dobrem? Uczono nas, że mamy być dobrymi ludźmi. Pamiętam od dzieciństwa wpajaną frazę, że nie muszę być bogaty, wykształcony, ale muszę być dobrym człowiekiem. Tak pewnie było w przypadku każdego z nas. Dążenie do dobra stało się oczywistością, zapisało się gdzieś w myślach, sercu i sumieniu.

Istnieje pokusa, żeby na zło, zwłaszcza tak szalone jak to w Ukrainie, odpowiedzieć równym (a może i większym) złem, na zasadzie sprawiedliwego rewanżu, wtedy rozkręcić może się spirala zła.

Sam staram się pamiętać, wszystkim też przypominam, że zło jest pokusą, która może zawładnąć i pojedynczymi osobami i całymi grupami, a nawet narodami.

W obliczu eksplozji zła nie wolno porzucać dobra, zarówno tego, które sam mogę czynić jak i tego, które możemy zrobić razem, wspólnie. Dobro okaże się zwycięzcą, choć na razie głośniejsze jest zło.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.