DWIE CHOROBLIWE BLIŹNIACZKI

Wielka Sobota 3 kwietnia 2021

Patrzę czasem na miejskie gołębie. Jeszcze nigdy nie widziałem gołębia, który odfrunąłby nasycony. Owszem, odleci na chwilę, ale tylko po to, aby wypróżnić – często na najbliższym samochodzie – żołądek i czym prędzej wrócić do żerowania. Nie jesteśmy podobni tym ptakom? Na pewno nie ozdabiamy swoimi resztkami samochodów sąsiadów, z żerowisk jednak prawie w ogóle nie schodzimy.

Wielka Sobota jest dla mnie symbolem samotności i pustki. Tak pewnie przeżywali ten dzień uczniowie Chrystusa, którzy widzieli śmierć Jezusa na Golgocie a jeszcze nie zajrzeli do pustego grobu.

Pustka i samotność to bardzo ostre choroby naszego pokolenia. W samotność wpędza nas coraz mocniej gonitwa za rzeczami, których nigdy dość. Zdobywanie rzeczy i wrażeń jest nienasycone, tak jak gołębie na skwerach. A jak już dziobiemy te nasze ziarna w supermarketach, galeriach, na allegrach i amazonach, to dziobiemy i nie ma nas dla innych ani ich dla nas. Dziobiemy też na portalach, głównie plewy.

Bliźniaczką Samotności jest Pustka, mamy pełno rzeczy, jesteśmy nimi przepełnieni, a każda rzecz jak piękna szkatułka a w jej środku – nic.

To nie jest smutny wpis. To moje wołanie o powrót do ludzi. Do ludzi i do szczęścia. Do życia, do powstania z rzeczy i wrażeń, do z martwych rzeczy powstania.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.