PROŚBA O WSPARCIE DLA UCHODŹCÓW Z BIAŁORUSI

Mieszkają w Ośrodku dla Cudzoziemców w Kolonii Horbów. Nasi sąsiedzi zza rzeki Bug. Do domu nie mają daleko, ale nie mogą do niego wrócić. Nie mogą, bo przeciwstawili się systemowi, bo działali w opozycji, bo walczyli o lepsze jutro dla swoich rodaków. Uchodźcy z Białorusi. W Polsce jest ich coraz więcej, w ośrodkach na terenie Lubelszczyzny ponad 50 osób. Przybywają w cieniu pandemii i innych naszych polskich rozterek. Poturbowani fizycznie i psychicznie, przybywają prosić o pomoc.

Ucieczka, to czasem impuls więc przyjeżdżają w jednych butach, spodniach i lekkiej, jesiennej kurtce. Kieszonkowe i świadczenia Urzędu ds. Cudzoziemców  nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ceny poszły mocno w górę, świadczenia- nie.

To właśnie dlatego zainteresowaliśmy się ich losem, pojechaliśmy do ośrodków i zaprosiliśmy ich do rozmowy, by poznać prawdziwą sytuację. Przebywający w ośrodku uchodźcy z Białorusi będą mogli legalnie pracować dopiero po upływie 6 miesięcy (tak stanowi nasze prawo) więc pokornie proszą o pomoc.

Na początek chcemy dostarczyć im paczki żywnościowe, z herbatą, wędliną, cukrem, warzywami
i owocami.

Potem pewnie przyjdzie czas na odzież zimową, pomoc językową, prawną itp.

Chcemy pomóc, ale nie damy rady bez Was. Zawsze chętnie dzielicie się tym co macie więc i teraz pokornie prosimy o wsparcie. Każda przekazana złotówka pozwoli nam zakupić i przekazać w naszym wspólnym imieniu potrzebne rzeczy.

Obecna sytuacja wywołana przez pandemię nie jest łatwa dla nikogo. Uchodźcom przez nieznajomość kultury, języka i prawa jest jeszcze trudniej. Utrudniony dostęp do informacji sprawia, że czują się zagubieni, zrezygnowani i wykluczeni. Nie możemy przywrócić im wolności w kraju pochodzenia, rodzinnego domu, bliskich. Ale możemy okazać gościnność, z której tak bardzo słyniemy. Życzliwie stanąć obok i pokrzepić dobrym słowem oraz przekazać to co najpotrzebniejsze.

Solidarność znaczy więcej niż tysiąc słów.

Zbiórkę można wesprzeć na dwa sposoby. Przez stronę www.pomagam.pl/uchodzcybialorus lub wpłacając dowolną kwotę na konto:

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

ul. Gospodarcza 2

20-217 Lublin

PL 64 1240 1503 1111 0000 1753 2101

tytułem: darowizna na cele statutowe-uchodźcy

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.