ZAMIAST KREMÓWEK I ALEI Czwartek 2 kwietnia 2020 15 lat po Odejściu Jana Pawła II

No to mamy, siostry i bracia, Wielki Post. Wirusa też, będziemy go mieli zresztą coraz więcej. Może za trzy tygodnie zacznie słabnąć, a za dwa miesiące uzna się za pokonanego, tak wróżą specjaliści.

No i mamy 15 lat od odejścia św. Jana Pawła II. Pewnie gdyby przypuszczał, że najbardziej z Jego nauczania zapamiętamy kremówki, to by nam pogroził palcem – „Tylko nie ciasta!” Prosił, aby nie stawiać Mu pomników, ale my, Polacy, wiemy swoje. Machnęliśmy Mu jeszcze przed śmiercią 230 postumentów, a przez ostatnie 15 lat liczba ta przekroczyła tysiąc. Najtańsze kosztują 5 000 złotych i tych jest bardzo dużo.

Do tego dodaliśmy ulice, aleje, skwery, place, szkoły, przedszkola, gimnazja, licea, nawet Uniwersytet (który skończyłem i któremu na imię KUL), dalej – ronda, parki, szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Ojcze Święty, wybacz, że Cię tak sponiewieraliśmy, betonem, stalą, pustakami i blachami.

Ty, Ojcze Święty, mówiłeś 18 lat temu, pamiętam bo słuchałem:

Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny, wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba «wyobraźni miłosierdzia», aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem. Potrzeba tej wyobraźni miłosierdzia wszędzie tam, gdzie ludzie w potrzebie wołają do Ojca miłosierdzia: «Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj». Oby dzięki bratniej miłości tego chleba nikomu nie brakowało! «Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią» (Mt 5, 7).

Ale my mamy swoją wyobraźnię! Na przykład w naszym, lubelskim regionie, mamy ponad 1000 dzieci w gettach, zwanych Domami Dziecka. Te dzieci mają na przykład chrzestnych, którzy zapewniali w dniu chrztu, że zaopiekują się nimi w razie nieszczęścia. A na przykład, w takiej Czeczenii, muzułmańskiej, nie ma ani jednego Domu Dziecka, bo sieroty przyjmowane są do krewnych, Allach ma dla takich rodzin specjalne błogosławieństwo.

No dobrze, siostry i bracia, macie Wyobraźnię Miłosierdzia. Szyjecie maseczki dla lekarzy, pielęgniarek, chorych i policjantów, modlicie się za nich. Wspomagacie zakup cukru i konserw dla ubogich, pójdziecie do nieba! Budujemy razem Cywilizację Miłości, której tak bardzo pragnął św. Jan Paweł II.

W tym duchu wszystkim Wam błogosławię!

Ks. Mietek

Użyteczne telefony – 81 5342652 – maseczki zbieranie krawcowych i krawców.

TELEFONICZNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

663 551 680

Użyteczne konto:

Maseczki:

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

ul. Jezuicka 4

20-113 Lublin

64 1240 1503 1111 0000 1753 2101

Z dopiskiem: darowizna na cele statutowe – maski.

Żywność dla ubogich:

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

ul. Jezuicka 4

20-113 Lublin

64 1240 1503 1111 0000 1753 2101

Z dopiskiem: darowizna na cele statutowe – dzban.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.