ZNIKA POLSKA I 1 KOR 13,7 Piątek 31 stycznia 2020

W ciągu ostatnich 10 lat, liczba Polaków w Polsce zmniejszyła się o pół miliona. W roku 2019 zmaleliśmy o 29 tysięcy. Tak niski „przyrost naturalny” (w tym przypadku trzeba chyba mówić o „ubytku”) ostatnio zanotowaliśmy po II wojnie światowej. Więcej Polaków umiera niźli rodzi się. W województwie lubelskim liczba Polaków zmniejszyła się w da lata o 16 tysięcy. Dala porównania – to tak jakby zniknęło Opole Lubelskie, Bełżyce i Niemce, z całym szacunkiem dla tych historycznych miejscowości.

Bogu dzięki, że jeszcze chcą do nas przyjeżdżać siostry i bracia z Ukrainy, Czeczeni, Białorusi i Syrii. I że chcą przyjmować polskie obywatelstwo i poślubiać naszą młodzież (bo ślub Polki z Polakiem, to coraz rzadsza historia). Dzięki temu ktoś tu jeszcze ma ochotę na pracę.

Dlaczego tak się dzieje? Św. Jan Paweł II diagnozował stan naszej cywilizacji określeniem „mentalności przeciwnej życiu” (antylife mentality). W skrócie – ważne jest to, żeby jeść, pić, jeździć na nartach, śmigać dobrymi samochodami i bawić się. I zabawić się na śmierć, o czym pisałem już 15 lat temu odwołując się do smutnego proroctwa Rogera Watersa:

Coś pozytywnego na koniec wpisu? Proszę bardzo – 1 List do Koryntian z Biblii, rozdział 13, werset 7. Dopiszcie sami.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.