TEQUILA I EWANGELIA JEDNOŚCI Kazanie na uroczystość Trójcy Świętej Niedziela 16 czerwca 2019

W Kościele katolickim obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Świętej, prawdy dość abstrakcyjnej dla współczesnych. Na pewno jednak podstawowe przesłanie tej uroczystości jest bardzo ważne.

Baherka Comp for IDPs , near Erbil.Hard winter arrives for underprepared IDPs refugees living hard in winter time. 22/11/2014 By Bora Shamlo

Jedność Bożych osób jest wezwaniem dla chrześcijan do budowania jednego świata i zgody między ludźmi. To zadanie było oczywiste dla pierwszych chrześcijan. Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie” – wołał św. Paweł (Ga 3,28).

My, Polacy, żyjemy w tej części świata, której wiedzie się lepiej, pomimo wszystko należymy już do bogatej Północy (czy Zachodu), chętnie patrzymy na bogate (i coraz bardziej zmęczone) kraje, próbując dogonić je w dobrach materialnych. Nasze media rzadko piszą (i pokazują) miejsca głodu, wojen, wyzysku, biedy, niesprawiedliwości. Spokojnie handlujemy choćby z Chinami, gdzie o wolności nawet trudno marzyć.

Jedność głoszona przez Ewangelię pozostaje wyzwaniem, aby mieć w sercu Kurdów tęskniących za niepodległością, Syryjczyków żyjących w gruzach, braci i siostry z Konga (Zair) ginących w bezsensownych wojnach domowych, dzieci porywane przez Boko Haram w Nigerii. Szkoda, że jedność ze światem przeżywamy na poziomie kosztowania tego, co inne, można się poczuć częścią świata pijąc tequilę czy sake, jadając krewetki czy kormę, paląc kubańskie cygara lub sziszę.

Istnieje wiele form konkretnej pomocy tym naszym siostrom i braciom, którzy cierpią i umierają. Zacząć warto od pamięci i modlitwy za nich. Pierwszy dobry krok ku jedności.

Zdjęcie – kurdyjskie dziecko w obozie Bora Shamlo, teren irackiego Kurdystanu.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.