105 WYJAZDÓW MOBLINEGO PATROLU Sobota 6 kwietnia 2019

Zakończyliśmy Mobilny Gorący Patrol czyli codzienne  odwiedziny osób bezdomnych w ich miejscach przebywania na terenie Lublina. Wystartowaliśmy w piątek 14 grudnia 2018 r., do dnia 31 marca b.r. mieliśmy 105 wyjazdów. Odwiedziliśmy w sumie ponad 40 adresów – altanki na działkach, pustostany, śmietniki, komórki, ruiny, zawaliska, prowizoryczne szałasy, szopy, meliny czy legowiska pod gołym niebem. Tak, w takich miejscach także żyją mieszkańcy Lublina. Udzieliliśmy pomocy ponad 100 osobom, które z różnych względów unikają kontaktu z placówkami świadczącymi pomoc bezdomnym. Czasem są kompletnie odizolowani od ludzi i życia społecznego, mają konflikty z prawem, siłą bezwładu tkwią w skrajnie nędznych warunkach – bez światła, wody, gazu, toalet, łóżek czy stołów. Często samotnie.

Rozdaliśmy ok. 170 kołder, materacy, koców, poduszek i pościeli. Ponadto przekazaliśmy ciepłe ubrania, bieliznę, ręczniki, środki higieniczne. Rozwoziliśmy codziennie gorące posiłki i herbatę. Podawaliśmy leki i robiliśmy opatrunki – wszystko to widać na załączonych zdjęciach. Do dyspozycji mieliśmy również defibrylator. Często posługiwaliśmy się busem i sprzętem poświęconym przez bpa Mieczysława Cisło.

W kategoriach policzalnych, możemy powiedzieć o dwóch panach, którzy całkowicie wydostali się z życia na marginesie; kilku stara się o naprawienie relacji rodzinnych i społecznych. Inni dostali od nas np. niezbędny wózek inwalidzki lub zdjęcia do dowodów osobistych. Nikogo nie pozostawiliśmy głodnym. Każdy mógł liczyć na nasz czas, słuchanie i rozmowę.

Staraliśmy się kierować ewangelicznym wskazaniem Chrystusa, który jako Dobry Pasterz szedł do „owiec zabłąkanych.”

 Z akcesoriów, które towarzyszyły nam bardzo często, oprócz samochodów i termosów, pokazujemy także latarki i niezbędnik od fajki (otwierający niezawodnie furtki od ogródków działkowych).

Obecnie odwiedzamy co kilka dni osoby, które pomimo nastania cieplejszych dni, nadal potrzebują wsparcia.

Wielkie podziękowania składamy wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło swoimi ofiarami pieniężnymi, czasem, energią, obecnością i modlitwą.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.