KTO SIĘ DA PORWAĆ MIŁOŚCI

Kazanie na 5 Niedzielę Zwykłą 10 lutego 2019

Pewien angielski amator ptaków dostał na kilka godzin przed ślubem sygnał na pagera, że właśnie pojawił się w okolicy rzadki okaz skrzydlaka, ostatni raz widziano 50 lat wcześniej. Pomyślał, że ślub można przełożyć, wszak narzeczona nie odleci. Nie odleciała, ale odeszła obrażona. Ornitolog ujrzał swoje marzenie, nawet sfotografował, a narzeczoną znalazł drugą, dwa razy piękniejszą od pierwszej, jak potem mówił.

Piotr, bohater dzisiejszej Ewangelii, jego brat Andrzej oraz dwaj inni bracia Jakub i Jan, „wyciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Jezusem”. Zakochali się w Nim, reszta nie była ważna.

Idziemy za tym, kogo kochamy. Dobrze, że pozwalamy porwać się miłości.

LITURGIA SŁOWA

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. 

Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. 

Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. 

A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.