DOBRY CZAS DO ŚWĘTOWANIA

Ostatnie trzydzieści lat to czas wyjątkowego błogosławieństwa Bożego dla nas Polaków, znowu żyjemy w niepodległym i wolnym kraju. Przypomnę, że tak długi okres niepodległości mieliśmy ostatnio przed rokiem 1795! Nowa polska wolność jest dłuższa od tej po roku 1918, wtedy mieliśmy ją tylko przez lat dziewiętnaście. Obecne pokolenie 30-latków i młodszych naszych rodaków to najszczęśliwsze pokolenia od ponad dwustu lat.

Banalne będzie przypominanie, że wolność nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze, boleśnie przekonują się o tym nasi bracia Ukraińcy.

Póki co, mamy rok dobrego Jubileuszu, 30-lecia nowej polskiej wolności. Muszę o tej radości przypominać, bo jak wiadomo jesteśmy raczej mistrzami w biadoleniu, utyskiwaniu i celebrowaniu naszych porażek.

Jak do kogoś nie dociera jeszcze ta radość, to przypomnę, że w Żaganiu, Wrocławiu, Toruniu i Szczecinie nie ma już baz wojsk radzieckich (ZSRR), a były przez niemal 50 lat. Nie ma już komitetów PZPR, służby bezpieczeństwa i ormowców (trudniejsze frazy proszę, aby starsi wytłumaczyli młodszym). Mamy co świętować!

Ponieważ pamięć mam dobrą, to jeszcze przypomnę, że prawie 40 lat temu, w czerwcu 1979 r., św. Jan Paweł II po raz pierwszy jako papież odwiedził nasza ziemię i poprosił Boga o odnowienie tej ziemi, polskiej ziemi, skutecznie. Siostry i bracia, mamy dobre i radosne jubileusze do świętowania!

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.