PO DUCHA MŁODOŚCI NA TEN UNIWERSYTET

Sobota 20 października 2018 Chodziłem niedawno po dziedzińcu KUL. Jubilat  – uniwersytet – obchodzi właśnie 100 lat. Uświadomiłem sobie, że spotykałem tu ważnych i wielkich ludzi, niezwykłych i absolutnie wyjątkowych. Piszę o nich w najnowszej Niedzieli  http://niedziela.pl/artykul/139591/nd/Sto-lat-wielkich-ludzi

Właśnie ludzie decydowali o wielkości tej uczelni, kiedyś jedynej wolnej od Łaby po Władywostok. Wielcy rektorzy i wielcy kanclerze nagradzali tutaj naprawdę wielkich ludzi w imię najważniejszych wartości. Przypomnę tylko, że honorowy doktorat tutaj odebrali m.in. Czesław Miłosz (1981), kanclerz Helmut Kohl (1989), prof. Zbigniew Brzeziński (1990), ks. Jan Twardowski (1999). Absolutnie niezwykłe były tytuły przyznane w 2000 r dla rabina Rzymu Elio Toaffa i patriarchy Bukaresztu Teoktysta, katolicki uniwersytet nagrodził Żyda i prawosławnego. Inny niezwykły doktorat powędrował do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I (2010), jeden z ostatnich z inspiracji ś. p. Abpa Józefa Życińskiego – może dzisiaj patriarcha pociesza się nim, wyklinany obecnie pospołu przez moskiewską cerkiew i Putina (przyznanie autokefalii dla Ukrainy).

KUL nie pracował tylko dla siebie, dzięki jego gościom i profesorom zawitał do Lublina i na Lubelszczyznę naprawdę wielki świat, wielcy ludzie, wielki duch i rozmach wyobraźni. Jana Paweł II – to było ponad 30 lat temu – mówił tutaj: „Przyszedłem dzisiaj do KUL-u, ażeby tutaj doznać odmłodzenia, odmłodzenia ducha.” Historia.

Na zdjęciu jest zupełnie niewiarygodny moment z 12 czerwca 1981, wtedy Miłosz przywracał nam – omal nie spadłem z rusztowania – godność i nadzieję. Razem z Lechem Wałęsą: Który skrzywdziłeś człowieka prostego/ Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając …  Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta/ Możesz go zabić – narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy”.

A koncert Joan Baez? Taki prosto z nieba, listopad 1985 (pamięta ktoś?). Pozostaje mi tylko, na koniec tego wpisu, powiedzieć –  ufam że uniwersytecki dziedziniec KUL i inne jego obiekty nadal gościć będą tytanów wiary, intelektu i otwartego serca.

 

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.