KTO NA CHWAŁĘ BOŻĄ DRZEMIE PO POŁUDNIU

Czwartek 19 kwietnia 2018 Pewien uczony kapucyn odwiedził równie uczonego kolegę jezuitę. Ze zgrozą ujrzał, że kolega w jednej ręce trzyma różaniec, a w drugiej zapaloną fajkę. Co gorsza, po każdej zdrowaśce puszczał kółeczka z dymu!

– Czyś ty zgłupiał? Palisz w trakcie modlitwy?!

– A to zakazane? – odpalił jezuita.

Koledzy ostro dyskutowali, przerzucali się argumentami ale żaden nie dał się drugiemu przekonać. Postanowili napisać do Rzymu, do ważnej kongregacji, z prośbą o rozstrzygnięcie. Kapucyn zapytał: „Czy wolno w trakcie modlitwy palić fajkę?” Kongregacja odpisała (po roku, bo „młyny Boże mielą powoli”), że to bezecne, złe i zakazane. Jezuita zapytał ciut inaczej: „Czy mogę w trakcie palenia fajki modlić się?” Kongregacja odpowiedziała (po roku), że zgodnie z Pismem jest to nie tylko dozwolone ale i chwalebne, bo wszak czytamy: „Módlcie się nieustannie” (1 Tes 5,17). Kapucynowi zrobiło się łyso, ale tylko na głowie, broda ani drgnęła. Wszystkich moich znajomych kapucynów i jezuitów serdecznie pozdrawiam i oświadczam, że darzę równą sympatią.

Mamy tendencję do oddzielania tego, co Boże i święte od tego co światowe i brudne. Patrząc na życie Pana Jezusa, widzę głęboką jedność Jego czynów i słów. Myślę o liturgii życia. Czy Jezus był dalej od Ojca, kiedy przytulał dzieci, obserwował wróble, żartował z nadętych faryzeuszy lub pił wino z apostołami? To chyba miał na myśli św. Paweł, gdy pisał: „Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie – włącznie z paleniem fajki – wszystko na chwałę Bożą czyńcie” (1 Kor 10,31).

Pochwały dla nałogów proszę nie doszukiwać się w tym wpisie. Piszę z zachętą, aby na chwałę Bożą czynić wszystko, spać w nocy i drzemać po południu, wcinać kisiel i smakować cierpkie cytryny, nawet dłubać w uchu i malować paznokcie na zielono z bordowymi kropkami. Wszystko na chwałę Bożą!

W liturgii życia, wzorem Pana Jezusa, zmieniają się zajęcia, prace, miejsca, sytuacje. Możemy jednak niezmiennie trwać w zjednoczeniu ze zmartwychwstałym Chrystusem.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.