O POZIOMKACH I SEJMIE

Czwartek 20 lipca 2017 Piszę tu o Panu Bogu, życiu, ludziach, wieczności ale także o poziomkach (które jeszcze pachną żywo), sprytnych szpakach przeganiających większe drozdy z jarzębin i o miłości, która nadal jest największa.

Oczywiście czytam i słucham o tym, co się dzieje w parlamencie polskim, wiem co się dzieje na ulicach polskich miast. Przed laty przytaczałem tu znaną historię, opisaną przez niezwykłego duńskiego myśliciela, Sorena Kierkegaarda (XIX wiek). Wróćmy do niej na chwilę.

Oto do pewnej duńskiej wioski przyjeżdża wędrowny cyrk. Artyści rozbijają namiot na skraju wioski i przygotowują się do występu. Nagle w obozowisku wybucha pożar. Dyrektor wysyła klowna, już uszminkowanego i ubranego w swój charakterystyczny strój, do wsi po pomoc, tym bardziej, że grozi niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się ognia po ściernikach, które pozostały po niedawnych żniwach. Klown biegnie i prosi mieszkańców, aby pospieszyli z pomocą. Wieśniacy jednak nie wierzą mu, uznając jego nawoływania za świetny trik reklamowy, który ma ściągnąć jak największą liczbę widzów na przedstawienie. Klaszczą więc i zaśmiewają się do łez, ale nie ruszają się z miejsca. Daremnie błazen biega od jednego do drugiego, tłumaczy, że nie udaje, że mówi o czymś rzeczywistym i poważnym. Jego wysiłki wywołują nowe reakcje śmiechu, ludzie uważają, że świetnie gra swoją rolę. W końcu jest za późno – ogień trawi nie tylko cyrk, ale i wieś.

To jest pierwsza część mojego komentarza do wydarzeń w Polsce, w ostatnich dniach i miesiącach. Pomimo tego, że relacje medialne ukazują obrady sejmu jako kabaret, dzieją się sprawy ważne. Odnosząc się do myśli Kierkegaarda, możemy spłonąć wszyscy.

Druga część komentarza. Polski myśliciel, ś. p. ks. Józef Tischner pytał swoich studentów: „Co to jest nic?” Studenci nie wiedzieli, więc ks. Józef odpowiadał: „Nic to jest pół litra na dwóch”.  Może jakieś pomnożone „nic” pozwoliłoby dojść sejmującym Polakom do jakiejś zgody.

Ostatnia część komentarza. Widziałem w swoim życiu Rzeczy Niemożliwe. Wszystko jest możliwe. To jest specjalność Pana Boga, obecnego w naszych losach.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.