CZUŁY RYTM SERCA BOGA

Wielki Poniedziałek 21 marca 2016 W ostatnich dniach i godzinach życia Jezusa spotkamy przy Nim i obok Niego wielu ludzi, którzy różnie reagują na Jego dramat. Wśród tych, którzy nie zawiedli są kobiety. Żadna z nich nie zawiodła.

Dziś widzimy szaloną rozrzutność jednej z Marii (siostry Łazarza i Marty). Wylewa bardzo drogi olejek na stopy Jezusa i ociera je włosami. Może przeczucie śmierci Przyjaciela każe jej zapomnieć o prawach ekonomii i daje to, co ma najcenniejszego.

Nie ma jednak znaczenia zawrotna cena olejku. Myślę, że Maria dobrze pamiętała wszystkie czyny i gesty Jezusa i dała Mu to, co On dawał innym, jej także (wskrzeszenie brata Łazarza).

Maria okazała Jezusowi czułość. Chciałem najpierw zastąpić to „niemęskie” i coraz bardziej „niekobiece” słowo czymś bardziej współczesnym (mam takie). Pozostanę jednak przy czułości. Bóg jest dla nas czuły, a my przez czułość wobec ludzi naśladujemy Go.

Wielki Tydzień dziś zaczynamy. Zaryzykujmy czułość dla ludzi, których spotkamy. Czułość to rytm serca Boga.


Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim? Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano. Na to Jezus powiedział: Zostaw ją! Przechowała to, aby /Mnie namaścić/ na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie. Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili stracić również Łazarza, Gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa. (J 12,1-11)

 

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.