UDAŁO SIĘ KOBIETOM MOŻE I NAM SIĘ UDA

Kazanie na 4 niedzielę Adwentu 20 grudnia 2015 Cały Adwent nauczam, że warunkiem spotkania Żywego Boga jest ruch do ludzi, że nie ma Narodzenia Boga bez biegu ku ludziom i bez spotkania z nimi.

I prawie na sam koniec tego Adwentu przychodzą mi z pomocą dwie młode kobiety, Maria z Nazaretu i Elżbieta z Ain Karim. Jedna odwiedza drugą, od progu się witają, pozdrawiają, nawet krzyczą,  a wszystko w pośpiechu. Spotykają się ze sobą, pewnie patrzą w oczy, rozmawiają ze sobą, dużo i długo, buzie się im nie zamykają. A potem Elżbieta oznajmia Marii: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona” (a my to codziennie powtarzamy w Zdrowaś Mario!), a Maria zaczyna śpiewać: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu!”

Jeśli ja was nie przekonałem, żeby iść do ludzi, niech przekona was historia spotkania tych dwóch świętych kobiet. Przyszły do siebie, otworzyły się na siebie, a przez to rzeczywiście spotkały Boga. I niech się każdemu z was też uda!

Liturgia słowa
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.
(Łk1,39-45)

(Mi 5,1-4a)
A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. Przeto [Pan] wyda ich aż do czasu, kiedy porodzi mająca porodzić. Wtedy reszta braci Jego powróci do synów Izraela. Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi. A Ten będzie pokojem.

(Ps 80,2-3.15-16.18-19)
REFREN: Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie

Usłysz, Pasterzu Izraela,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Wzbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą.

Powróć, Boże Zastępów,
wejrzyj z nieba, spójrz i nawiedź tę winorośl.
I chroń to, co zasadziła Twoja prawica,
latorośl, którą umocniłeś dla siebie.

Wyciągnij rękę nad mężem Twojej prawicy,
nad synem człowieczym,
którego umocniłeś w swej służbie.
Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie,
daj nam nowe życie, a będziemy Cię chwalili.

(Hbr 10,5-10)
Bracia: Chrystus przychodząc na świat, mówi: Ofiary ani daru nie chciałeś, aleś Mi utworzył ciało; całopalenia i ofiary za grzech nie podobały się Tobie. Wtedy rzekłem: Oto idę w zwoju księgi napisano o Mnie abym spełniał wolę Twoją, Boże. Wyżej powiedział: ofiar, darów, całopaleń i ofiar za grzech nie chciałeś i nie podobały się Tobie, choć składa się je na podstawie Prawa. Następnie powiedział: Oto idę, abym spełniał wolę Twoją. Usuwa jedną [ofiarę], aby ustanowić inną. Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.

(Łk 1,38)
Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa.

 

Itinerarium

17 responses to UDAŁO SIĘ KOBIETOM MOŻE I NAM SIĘ UDA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.