ZESPÓŁ DO KONTAKTU Z RZECZYWISTOSCIĄ

Poniedziałek 13 lipca 2015

Miałem okazję poznać (i nawet porozmawiać z nim) ojca Romana, prawosławnego rosyjskiego duchownego, pracującego na stanowisku wiceprzewodniczącego Komisji ds. Kontaktów ze Społeczeństwem, funkcjonującej przy Patriarchacie Moskiewskim. Stanowisko nawet mi się spodobało, bo warto by Kościół (nie tylko Prawosławny) miał jakiś kontakt ze społeczeństwem, a nawet nie „jakiś” tylko dobry.

Na wszelki wypadek sprawdziłem czy przy tymże Patriarchacie funkcjonuje Wydział ds. Kontaktów z Panem Bogiem. Nie ma. Widocznie ta kwestia jest oczywista, przynajmniej u prawosławnych.

Przygotowując dzisiejszy wpis dokładnie przejrzałem istniejące w naszym Sejmie i Senacie wszystkie komisje i zespoły. I zauważyłem poważny brak. Przeglądnąłem również stan ministerstw i urzędów centralnych, znowu poważny brak! W Sejmie zwróciły moją uwagę Zespoły ds. Chorób Rzadkich, ds. Promocji Badmintona, ds. Wędkarstwa, ds. Pastowanio Ślonskij Godki oraz Wspierania Języka Esperanto. Te nadzwyczaj pilne, bolące problemy trzeba rozwiązywać w Sejmie, i to skutecznie, bo jak nie to kraj nasz czeka gorzki los!

Czego brakuje w naszych władzach? Brakuje Komisji ds. Kontaktów z Rzeczywistością lub choćby pełnomocnika do Od Tego Jak Jest (rzeczywistość). Bardzo przepraszam moich znajomych ze Sfer Władzy, znam wśród nich ludzi bardzo sensownych. Niemniej, mam wrażenie, że większość naszych przedstawicieli Władz dotknęła wcale nie rzadka choroba Odklejenia od Rzeczywistości.

Co w Rzeczywistości Polskiej jest ważne? Już Sienkiewicz w „Potopie” słusznie perorował, że w każdym kraju najważniejszy jest żołnierz i chłop. Żołnierz, aby kraj obronić, chłop, żeby wyżywić. Resztę da się nadrobić. Dalej, człowiek powinien być wykształcony (Staszic tak podpowiadał), powinien mieć dobrego lekarza i sprawiedliwego sędziego. Rozpad edukacji, tragikomedia w służbie zdrowia, skandaliczny stan wymiaru sprawiedliwości (skazywanie niewinnych, chorych psychicznie), niepewny los rolnictwa i erozja armii, każą mi mniemać iż Zespoły ds. Kontaktów z Rzeczywistością pilnie Polsce są konieczne.

Póki co, do wyborów jeszcze trochę, przypomnę – w ramach nieustannego styku z Rzeczywistością – że trzeba szanować chleb, zbierać jagody w lesie, być gotowym na śmierć zawsze, kochać Boga i ludzi całym sercem. No i nie szukać szczęścia kiedyś tam, ale w poniedziałek 13 lipca.

 

 

Itinerarium

23 responses to ZESPÓŁ DO KONTAKTU Z RZECZYWISTOSCIĄ


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.