OTWARTE RAMIONA DLA UKRAIŃCÓW

Piątek 25 lipca 2014

 W ośrodkach dla uchodźców miejsce dominujących dotychczas Czeczenów zajęli Ukraińcy. Obecnie ponad tysiąc naszych wschodnich sąsiadów złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy w Polsce.

Należę do pokolenia, które w czasie stanu wojennego stanęło przed dylematem wyjechać czy pozostać w kraju. Sam wybrałem drugą opcję, ale dobrze rozumiałem i rozumiem tych, którzy wówczas emigrowali na Zachód. Tam mogli czuć się bezpieczniej, zapewnić dobrą przyszłość dla dzieci i żyć w bardziej normalnym świecie. Choć ubolewam, to także rozumiem tych moich rodaków, którzy wyjechali z kraju już w czasach wolności. Obawiam się, że w niedalekiej przyszłości skutki tej fali wyjazdów odczujemy dotkliwie.

Wraz z nasileniem się emigracji ukraińskiej, rozległy się jednak głosy niepokoju, a te z kolei wzbudziły mój niepokój. Niezadowolenie z osiedlania się Ukraińców we wschodniej części Polski, zwłaszcza w przemyskim, wyraża część polityków, upatrując w tym zagrożenie „ukrainizacją” ziem, które ledwo zostały spolonizowane w ostatnich 70 latach. Dochodzi do tego nierozumna i szkodliwa argumentacja, że Ukraińcy sami sobie są winni, więc niech zostaną na swoim terytorium.

Polacy też sami sobie są winni różnych nieszczęść, jednak, dzięki Bogu, znaleźli przyjazne miejsca dla nowego życia i za oceanami (Ameryka, Australia) i na Zachodzie Europy. Nie podoba mi się także z gruntu fałszywe etykietowanie, że Ukrainki w Polsce trudnią się prostytucją a Ukraińcy to często zbiry do wynajęcia. Dobrze pamiętam, że podobnie o Polkach mówiło się np. w Niemczech czy Włoszech w latach 80-tych, a Polak kojarzył się z pijakiem i złodziejem.

Od wielu lat mam przyjemność spotykać się i współpracować z wieloma obywatelami Ukrainy. Pewnie mam szczęście, że są to ludzie bardzo ciepli, serdeczni, inteligentni, pracowici i odważni (przy okazji wszystkich pięknie pozdrawiam). Marzę, aby Polska była domem otwartym dla wszystkich, którzy chcą tu budować sobie Lepsze Życie.

Dla moich sióstr i braci z Czeczeni i Ukrainy Polska jest miejscem bardziej bezpiecznym, rokującym dobrą przyszłość dla ich rodzin i krajem bardziej normalnym. Tak jak ileś lat temu podobnie my widzieliśmy Zachód.

Dla mnie ta sprawa jest testem miłości bliźniego, ewangelicznego braterstwa. Ale chodzi także o zwykłe ludzkie zrozumienie.

Itinerarium

19 responses to OTWARTE RAMIONA DLA UKRAIŃCÓW


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.