ŁADNE IMIĘ MIECIO

Poniedziałek 13 stycznia 2014

 

Pewnie mieliście już lub zaraz mieć będziecie księdza po kolędzie. No i mamy karnawał. Postanowiłem zatem sięgnąć do swojego bogatego kolędowego życiorysu i przypomnieć, z racji wizytowania duszpasterskiego i czasu karnawałowego, kilka historii. Niektóre z nich przed laty już publikowałem, inne będą nowe.

Wchodzę kiedyś po kolędzie do jednego mieszkania, rodzinka liczna, z dziewięć osób, kłaniam się, pozdrawiam i dla rozładowania napięcia kolędowego (i my chodzący po kolędzie i wy czekający na nas, trochę się napinamy) rzucam niewinnie: 

– Oj, nie wiem, czy dla wszystkich wystarczy obrazków… (księża kolędujący po domach, rozdają, jak nie zapomną, obrazki dla domowników, najlepiej jak każdy mieszkaniec otrzyma inny, potem można uskutecznić wymianę). 

W kącie pokoju, na fotelu, siedzi pan domu i do razu odparowuje: 

– Żeby tylko dla Miecia wystarczyło! 

Zdziwiłem się, bo raczej nie powinna to być aluzja do mojego imienia, ponieważ do kolędy byłem tylko „wynajęty”, przy owej parafii jedynie rezydowałem i bliższych więzi z parafianami nie miałem. Ale, niech tam! Pomodliłem się za całą familię, o pomyślność i zdrowie, wszystko jak trzeba. Na koniec rozdaję obrazki. Wszyscy biorą, dziękują. Podchodzę też do pana domu, a ten wypala: 

– Proszę jeszcze jeden dla Miecia! 

I wtedy widzę, że obok gospodarza na fotelu zalega kocur. Duży, wypasiony, leniwy. Daję obrazek lekko speszony, a głowa rodziny podsuwa wizerunek kotu, a ten kręci głową, jakby co rozumiał! Jakoś to mi się nawet spodobało, że kot, inteligentny, na świętych rzeczach się wyznaje, dobry zwierz. 

Ale mimo to, robię, krztusząc się ze śmiechu, robię dość naburmuszoną minę i pytam: 

– To kot nazywa się Miecio? 

Pan domu jest mocno skonsternowany, ale żona spieszy natychmiast z pomocą: 

– Oj, proszę księdza, ja nie wiem, czemu mąż tak głupio nazwał kota … 

W głowie mi galopuje sto myśli naraz: Kota nazwać Miecio! I to brzmi głupio? Kot Miecio, głupio nazwany!Nie! Całkiem ładne i kocie i ludzkie imię.

Cóż, macham dłonią, błogosławię wszystkich z Mieciem włącznie i zmykam do następnej chałupy.A wam wszystkim, Szczęść Boże, Miecio z Itinerarium.

Itinerarium , , , , , , , ,

9 responses to ŁADNE IMIĘ MIECIO


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.