WIEŚCI SPRZED KONKLAWE

Sobota 9 marca 2013

 

Za najdalej kilkanaście dni będziemy mieli nowego papieża. Nie mam przecieków z Watykanu, choć paru kardynałów znam. Poczekamy, zobaczymy, co będzie.

Kościół Katolicki jest powszechny z założenia, są w nim bracia (i siostry) czarni, brązowi, żółci i biali. Tak samo jeśli chodzi o księży, biskupów i kardynałów. Są różnokolorowi, pochodzą z różnych kontynentów. Na tronie papieskim było inaczej.

W początkach papiestwa było jeszcze dość różnorodnie, pierwszy papież Żyd (św. Piotr), potem bywali papieżami Grecy, Hiszpanie, Francuzi, Niemcy a ostatni przed niezliczoną sekwencją Włochów, był Holender, Hadrian VI (1522 – 1523). Po nim niezmiennie do pamiętnego 1978 r. na tronie papieskim zasiadali Włosi, nie raz przysłuchiwałem się jak włoscy księża licytowali się, z której diecezji pochodziło więcej papieży. Do czasu ekspansji Europy na inne kontynenty, i co za tym idzie chrześcijaństwa, „europocentryzm” papiestwa był zrozumiały. Chrześcijaństwo katolickie kształtowało się w Rzymie, we Włoszech, w Europie (na Wschodzie rosło prawosławie). Do 1978 r. i wyboru Wojtyły, przez prawie 500 lat,  papiestwo było białe (w sensie koloru skóry papieży), europejskie i „zitalianizowane” (czyli włoskie). Od czasu Jana Pawła II, poprzez Benedykta XVI, odpadł element italski. Pozostały jeszcze dwie, jak dotąd niepokonane granice. Papieże byli Europejczykami (poza kilkoma przypadkami we wczesnej historii Kościoła, kiedy następcami Piotra bywali biskupi z Azji Mniejszej) i byli biali.

W czasie Soboru Watykańskiego II (1962- 1965), na 10 komisji, w 9 szefami byli Włosi, a jedną kierował osiadły w Rzymie Ormianin. Kolory w Kościele, poza białym, bardzo powoli dochodzą do głosu w Kościele. W 2001 roku szmer zdziwienia przeszedł w USA, ponieważ po raz pierwszy przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich został czarnoskóry bp Wilton D. Gregory.

Ewangelia jest ciągle przed nami i jestem pewien, że jesteśmy dopiero na początku jej zrozumienia, co dopiero mówić o zastosowaniu! Św. Paweł pisał: „Nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich [jest] Chrystus.” (Kol 3,11)  oraz „Wszyscy bowiem dzięki tej wierze jesteście synami Bożymi – w Chrystusie Jezusie. Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.” (Ga 3, 26-28).

Powszechne braterstwo i solidarność są jeszcze melodią przyszłości. Moi znajomi duchowni, czarni i brązowi (z żółtymi nie rozmawiałem) trzymają kciuki za papieża, który nie będzie biały, odpowiadam im, że najważniejsze, aby gorąco kochał Pana Boga i ludzi, bez względu na kontynent z którego pochodzi i jaki ma kolor skóry.

Itinerarium , , , , , , , ,

16 responses to WIEŚCI SPRZED KONKLAWE


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.