PISZCIE KSIĄŻKI

Wtorek 22 maja 2012

Są książki, które czytamy, aby zrozumieć świat, życie. Czytałem, podobnie jak pewnie i wielu z was (a kto nie, powinien to jak najszybciej zrobić) „Na nieludzkiej ziemi” (Józef Czapski), „Archipelag Gułag” (Aleksander Sołżenicyn), „Opowieści kołymskie” (Warłam Szałamow), „Inny świat” (Gustaw Herling – Grudziński), „I była miłość w getcie” (Marek Edelman). To próby zapisu i opisu koszmaru nazizmu i komunizmu.
Mamy nowy wiek, dopiero 12 lat, może za wcześnie na książki. Z perspektywy historycznej być może ktoś napisze o naszym czasie tomy pod tytułem „Zwycięstwo aborcji”, „Pożegnanie demokracji” albo „Smutek turystów”. Pisałem już o tym, że nasze czasy zostaną bardzo surowo ocenione jako epoka zabijania nienarodzonych dzieci w świetle prawa. Podobnie zdrada demokracji, jaka dokonuje się przez robienie interesów z Rosją, Chinami czy innymi systemami niszczącymi prawa człowieka, zostanie nam wypomniana. I jeszcze ta nieustanna tendencja do beznamiętnego oglądania świata bez chęci zaangażowania na rzecz ubogich i prześladowanych (dziś to tylko hobby niektórych jednostek i organizacji).
Z drugiej strony ktoś może zaczyna pisać małą książeczkę „O cywilizacji miłości”, wierząc, że nadzieja, wiara i miłość, wciąż mogą odmienić nasze dzieje. Piszcie takie książki i czytajcie tamte, żeby nie ulec iluzji.

Itinerarium , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.