SPOWIEDNIK A SPRAWA PODATKÓW

Wtorek 24 stycznia 2012

W „Konstatacjach i Kontestacjach” Szymona Kulpy (patrz niżej), wyczytałem, m.in.: Od czasu, kiedy niepłacenie podatków jest grzechem, spowiednicy powinni studiować na bieżąco nowelizacje do ustawy podatkowej.
Hm, żeby tylko to! Spowiednicy – wiem, co piszę – muszą zmagać się z wieloma innymi ważnymi problemami. Na przykład? A proszę bardzo. Kilka sytuacji, które nie mnie się przydarzyły, ale wiem, że nie są zmyślone.

Penitent kończy swoje wyznanie frazą:

– A ciebie, Ojcze Wszechmogący proszę o pokutę …
– Czy ja jestem Ojcem Wszechmogącym?
– A nie … ?

Hm, z tego, co wiem i widzę, chyba na razie spowiednicy są w innej grupie.

– Proszę księdza, czy grzech zaczyna się od dotknięcia kolana, czy dopiero od uda …?
– W przypadku dotykania krowy, nawet dotknięcie bioder nie jest grzechem …
– Aha …

Spowiednik powinien znać anatomię szczegółowo.

Starszy kapłan pyta młodszego;

– Słuchaj, te fakofy to co to takiego? Bo jeden młodzian spowiadał mi się z tego i nie wiedziałem, co powiedzieć.
– Wie ojciec, fuck off, to jednak chyba grzech ciężki…

Spowiednik powinien znać języki obce.

– Za pokutę będzie Litania do Wszystkich Świętych – decyduje spowiednik.
– Tak długo? Ojcze, dopiero maj, a ja mam odmawiać aż do listopada?!

Spowiednik powinien znać perfekcyjnie kalendarz.

PS. „Litania” w większości pokut zadawanych w konfesjonale oznacza tę do Najświętszej Marii Panny lub do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Penitent zląkł się, że którąś z tych modlitw ma odmawiać przez najbliższe pół roku. Też bym się zląkł!

Tak naprawdę w spowiedzi chodzi o to, że jest Ktoś, kto z miłości daje nam nowe życie. Cała reszta to fantazje wasze i nasze (spowiedników).

Szymon Kulpa:

http://radioer.pl/audycje/102/
Szymon Kulpa ( 1953-2011) – psycholog, redaktor, przedsiębiorca. Absolwent psychologii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w latach 1979 /80 związany z Instytutem Wydawniczym „PAX” w Warszawie, gdzie jako redaktor zajmował się m.in. recenzowaniem oraz opracowywaniem pozycji z  zakresu II w. św. w tym historii AK, za co otrzymał z rąk płk. W. Borzobohatego (późniejszego przewodniczącego ŚZŻAK) odznakę honorową AK. W latach 80 i 90 – tych przedsiębiorca w USA i Polsce. Po 2000 r. powrócił do pracy redakcyjnej, in. redagował pozycję dokumentującą historię Stowarzyszenia Pax w wydaniu R.Reiff  „Archiwum osobiste” oraz do pracy naukowej, pracował m.in. nad badaniem niedostosowania społecznego i osobowości asocjalnej. Współzałożyciel Stowarzyszenia POSTIS w Lublinie.

Itinerarium , , , , , ,

Comments are closed.