LISTA ZAPOMNIANYCH

Prawie sto lat temu, to niemal wieki i raczej nieprawda. Tak przynajmniej myśli obecnie młodsze pokolenie. Piękne i zadziwiające historie działy się jednak wtedy i jak najbardziej należą do kategorii „Wydarzyło się naprawdę”.

Szesnastoletnia Karolina Kózkówna umierała męczeńsko 18 listopada 1914 roku, prawie sto lat temu. Broniła swojej czystości i godności przed przemocą rosyjskiego żołnierza. Trwała już Pierwsza Wojna Światowa, gwałt i rozbój szły śladem walczących armii. Ciało Karoliny odnaleziono dopiero po przeszło dwóch tygodniach. „Jej młode ciało uległo śmierci ze strony zabójcy, ale to ludzkie ciało nosi w sobie zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym” – powie w dniu beatyfikacji Karoliny Jan Paweł II. Postać dzisiejszej patronki należy do kategorii zapomnianych, podobnie jak inne niezwykłe postaci naszej historii.

Na tej liście Zapomnianych mam jeszcze Mariannę Biernacką, która pozwoliła się rozstrzelać zamiast swojej brzemiennej synowej. Mam poznańską piątkę: Czesława Jóźwiaka, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika, Edwarda Kaźmierskiego i Jarogniewa Wojciechowskiego, wszyscy ginęli męczeńsko, od gilotyny, mając po 22-23 lata. Widnieje też Natalia Tałasiewicz, wspaniała nauczycielka, Stanisław Starowieyski, ułan, dobry rolnik i ojciec szóstki dzieci czy Franciszek Stryjas, ojciec siedmiorga dzieci.

Zapomniani, którzy oddali życie dla ważnych wartości – godności ludzkiej, miłości do Ojczyzny, wolności narodu, braterstwa, poświęcenia, wierności Bogu. Cały katalog wartości mało popularnych, ale niewątpliwie ważnych i pięknych. Postaci tylko wspominam, z nadzieją, że wymodlą nam dobre życie. Każdemu z nas i całej Polsce.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.