OCZEKIWANY START

No i masz stało się! Tusk nie wystartuje w wyścigu na urząd prezydenta. On nie wystartuje, ale inny ważny start właśnie się dokonuje.

Bociany ruszyły do Polski! Te, które dolecą do nas na początku marca, już wystartowały. Muszą zdążyć na czas.

Przyleci ich do Polski, jak dobrze pójdzie z wiatrami, nawet ponad 100.000, przynajmniej tak uważają w Republice Południowej Afryki, skąd boćki właśnie się oderwały. Największe jednakże zagęszczenie bocianów na kilometr kwadratowy występuje na Litwie, choć jest tam tylko około 20.000 ptaków. Nieźle także wypada pod tym względem Białoruś, Ukraina i Łotwa. Przed wojną w obrębie Drugiej Rzeczpospolitej mieliśmy zatem większość bocianów, gdyby wiedziały, że na dawnych naszych rubieżach już nie ma Polski, pewnie by się przeniosły na teren Trzeciej Rzeczpospolitej. W Danii gniazduje tylko 5 par, około 10 w Holandii i prawie 30 we Włoszech. Czemu bociany wybierają przede wszystkim Polskę? Próbowałem znaleźć jakąś mądrą odpowiedź, ale nikt nie wie. Stawiam hipotezę, że przyczyną tak licznego gniazdowania boćków w Polsce, jest prosty fakt, że my je ogromnie lubimy, a one to wyczuwają w jakiś sposób. Energia sympatii! Wysyłajcie już tę energię, aby bociany spieszyły się!

I to jest jakieś wydarzenie, godne uwagi, bociani start. Mniej istotne wydaje mi się oświadczenie, iż ktoś nie wystartuje. Czekając na bociany podziwiam na razie dzięcioły. Zimą mają naprawdę trudno. Ileż trzeba się nastukać w pień sosny, żeby zziębnięte i zaspane korniki zechciały się ruszyć i zdradzić miejsce swojego snu! Łomoce taki dzięcioł sosnę z każdej strony, dziób pracuje jak wiertarka szybkoudarowa (pneumatyczna), najpilniejszy student (w sesji) przy dzięciole to niemrawy kujon. Gile też mają ciężko, bo do wiosny żyją tylko na suchym prowiancie, raz się trafi zamarznięta jarzębina, innym razem najwyżej zasuszone ziarenko w modrzewiowej szyszce. Na lepsze czasy, kiedy już wyjrzą nieostrożne pająki, gile muszą poczekać.

Mamy luty, trzeba startować z najważniejszymi sprawami. To lekcja od boćków. A jak już wystartowaliście, to się nie dajcie, wytrwałości życzą dzięcioły. I nie wolno się poddawać, nawet jak przyjdzie nam przeżyć na suchym prowiancie, czego uczą mądre gile.

Itinerarium , , , , , , , , , ,

Comments are closed.